آموزش رنگها به کودکان

مجموعه: آموزش, آموزش نقاشی تعداد بازدید: 804
آموزش رنگها به کودکان

رنگها به طور کلی به دو دسته اصلی و فرعی تقسیم میشوند رنگهای اصلی رنگهایی هستند که نمیتوان آنها را از ترکیب رنگهای دیگر به دست آورد .رنگهای قرمز ، زرد و آبی رنگهای اصلی هستند .به دلیل اینکه از ترکیب این سه رنگ میتوان بی نهایت رنگ به دست آورد .رنگهای فرعی به رنگهایی گفته میشود که از ترکیب رنگهای اصلی به دست می آیند.

آموزش رنگها به کودکان

آموزش رنگها به کودکان

برای مثال رنگ سبز یک رنگ فرعی میباشد زیرا از ترکیب دو رنگ اصلی زرد و ابی به دست می آید.
به غیر از دسته بندی رنگها به اصلی و فرعی رنگها را میتوان به دو دسته گرم و سرد نیز تقسیم بندی کرد.
رنگهای قرمز ، زرد ، نارنجی و همچنین رنگهایی که از ترکیب این رنگها بوجود میایند رنگهای گرم میباشند.برای مثال رنگ قهوه ای از ترکیب رنگهای قرمز و مشکی به دست می آید و چون قرمز رنگ گرم است بنابراین قهوه ای نیز در گروه رنگهای گرم جای میگیرد صورتی از ترکیب رنگهای سفید و قرمز به دست میآید و چون قرمز رنگ گرم است بنابراین صورتی جزو رنگهای گرم است.
کودکان میتوانند برای یادگیری ترکیب رنگها رنگهای گرم و یا رنگهای سرد را با هم مخلوط کنند و رنگهای جدیدتری بسازند .
رنگهای آبی ، سبز ، بنفش رنگهای سرد می باشد .همچنین رنگهایی که از ترکیب رنگهای سرد به دست می آید در گروه رنگهای سرد جای میگیرد.برای مثال اگر دو رنگ سبز و آبی را با هم ترکیب کنیم رنگ فیروزه ای به دست می آید .
ترکیب رنگها برای کودکان کاری است لذت بخش زیرا هنگامی که کودک دو و یا سه رنگ را باهم مخلوط کند و رنگ جدیدی به دست آورد انگیزه بیشتری برای نقاشی کردن دارد زیرا تجارب تازه ای به دست می آورد.

آموزش رنگها به کودکان

آموزش رنگها به کودکان

رنگهای سفید و مشکی جزء رنگهای خنثی محسوب میشوند .اگر کودک بخواهد رنگی را کم رنگ کند رنگ سفید به آن می افزاید .
کودکان میتوانند با ترکیب کردن گواش و یا آبرنگ تجربه های جدیدی در مورد رنگ سازی به دست آورند که برای کودکان لازم و ضروری می باشد
برای این که کودکان رنگهای گرم و سرد را خوب درک کنند میتوان از آنها خواست که فقط با رنگهای گرم و یا فقط با رنگهای سرد نقاشی بکشند.
همچنین میتوان از کودکان خواست فصل زمستان و یا تابستان را نقاشی کنند و در هر نقاشی رنگهای مربوط به آن فصل را به کار ببرند.(برای دیدن نمونه آموزش نقاشی کودکان به لینک مربوطه مراجعه کنید)

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “آموزش رنگها به کودکان”