آموزش نقاشی روی پارچه ۱۹

مجموعه: آموزش, آموزش نقاشی تعداد بازدید: 6065
آموزش نقاشی روی پارچه ۱۹

با سلام امیدوارم از این آموزش نقاشی  روی پارچه که در سایت به اشتراک گذاشتم بهترین استفاده را ببرید.

آموزش نقاشی روی پارچه 19

آموزش نقاشی روی پارچه ۱۹

در نقاشی روی پارچه تکنیک و روش های متنوعی وجود دارد .یکی از ساده ترین روش ها چاپ باتیک می باشد که با استفاده از شابلون و یا مهر روی پارچه طرح ها را پیاده میکنیم .میتوانیم یک شابلون ساده تهیه کنیم که تنها نکته شایلون این است که جنس آن از کاغذ روغنی و یا نایلونی باشد تا از نفوذ و یا پخش رنگ به جاهای دیگر پارچه جلوگیری شود .بنا به تجربه شخصی خودم با طلق های معمولی موجود در بازار شابلون تهیه کردم که اصلا رنگ پخش نشد و کارم تمیز در آمد .بعد از تهیه شابلون نیاز به قلمو استنسیل و یا تکه ایی ابر داریم و رنگ که بنا به مورد استفاده می توانید از رنگ اکرلیک و یا رنگ پارچه استفاده کنید .اگر در ابتدای کار هستید و نمیخواهید هزینه زیادی تخصیص دهید رنگ اکرلیک جوابگو می باشد.سپس باید بگذارید رنگ کاملا خشک شود و بعد اقدام به جدا کردن شابلون از روی پارچه کنید .

آموزش نقاشی روی پارچه 19

آموزش نقاشی روی پارچه ۱۹

روش دوم استفاده از مهر های آمادس که در بالا میبینید و یا ساخت مهر که در دبستان از آن استفاده میکردیم که میتوانید روی چوب و یا حتی روی یک سیب زمینی بزرگ نیز مهر تهیه کنید و بعد از آغشته کردن مهر با رنگ روی پارچه طرح را ایجاد کنید.

آموزش نقاشی روی پارچه 19

آموزش نقاشی روی پارچه ۱۹

اگر روش های بالا برایتان دشوار به نظر میرسد میتوانید با کمی خلاقیت با استفاده از رول دستمال کاغذی و یا پاک کن و حتی لیوان و هر شی دیگری خودتان شکل های متنوعی بسازید تنها کافیست کمی با دقت به اطافتان نگاه کنید و اجازه دهید قوه تخیلتان به پرواز در بیاید.

آموزش نقاشی روی پارچه 19

آموزش نقاشی روی پارچه ۱۹

و حتی میتوانید بعد از مهر زدن کمی از هنر های خود استفاده کنید و مهر ها را تزیین کنید .

آموزش نقاشی روی پارچه 19

آموزش نقاشی روی پارچه ۱۹

روش دیگر استفاده از لاینر و رنگ اکرلیک می باشد که نحوه کار مشابه نقاشی روی شیشه می باشد یعنی ابتدا طرح را پرینت میگیریم. و سپس طرح را با استفاده از کاربن زرد روی پارچه منتقل میدهیم ولی برعکس نقاشی روی شیشه ابتدا داخل طرح را رنگ میکنیم و بعد از خشک شدن کامل با لاینر دور طرح را میکشیم .و یا حتی میتوانیم اصلا از لاینر استفاده نکنیم .
نکته مهم در این روش این است که پارچه کاملا کشیده شود تا رنگ به تار و پود پارچه نفوذ کند که برای نتیجه بهتر میتوانید از کارگاهای گلدوزی استفاده کنید.

آموزش نقاشی روی پارچه 19

آموزش نقاشی روی پارچه ۱۹

در تمام موارد و روش های بالا بعد باید دقت کنید که قبل از کار حتما حتما زیر پارچه روزنامه قرار دهید که رنگ به میز و یا فرش نفوذ نکند و خاطره بدی برایتان رقم زند .همچینیم بعد از تکمیل کار در هر دو روش باید بگذارید رنگ کاملا خشک شود سپس از پشت کار را اتو کنید و سپس از روی نقاشی اتو میکشیم تا نقاشی ما روی پارچه دوام داشته باشد دقت کنیدروی میز اتو هم از روزنامه یا پارچه استفاده کنید تا رنگ به میز اتو منتقل نشود. .اگر از رنگ اکرلیک استفاده میکنید چسب dm5برای برجشته و شفاف کردن بیشتر و البته دوام بیشتر استفاده می شود که میتوانید بعد از خشک شدن کار کاملا طرح را با این چسب پوشش دهید و یا همزمان با رنگ مخلوط کنید که من بنا به تجربه شخصی روش اول را توصیه میکنم. رنگ پارچه قیمت بالاتری دارد و برای کارهای ابتدایی توصیه نمیشود و تفاوتی که با رنگ اکرلیک دارد تنها در درخشندگی آن است البته رنگ اکرلیک کمی پارچه را خشک میکند که این مورد در رنگ پارچه مشاهده نمیشود.توصیه میکنم حتما این هنر زیبا را روی شال های قدیمی و یا تاپ و شلوارهایی که دیگر استفاده نمیکنید انجام دهید تا لباس ها و شال های جدید و زیبایی داشته باشید.

منتظر سری بعدی آموزش نقاشی روی پارچه باشید.

 

 

……………………………………………………………………………………………………………….

 

با سلام امیدوارم از این آموزش نقاشی روی پارچه که در سایت به اشتراک گذاشتم رضایت کامل را داشته باشید.

یادگیری آموزش نقاشی روی پارچه بهمون کمک میکنه تا لباس ها و پارچه های ساده رو به دلخواه تغییر بدیم و نقش مورد نظرمونو روی پارچه پیاده کنیم. قبل از شروع آموزش مواد و وسایل مورد نیاز برای این سبک نقاشی رو بهتون معرفی میکنم و بغد میرم سراغ آموزش نقاشی.

مواد و وسایل مورد نیاز:

رنگ اکریلیک سبز ، قرمز، سفید، صدفی ، زرد آبی
قلم موی سرگرد شماره های ۰۰۰ و ۱
کارگاه گلدوزی
ماده اورینت
چسب DM5 و چسب بیندر

آموزش نقاشی روی پارچه های ساده و بدون طرح18

آموزش نقاشی روی پارچه های ساده و بدون طرح۱۸

خب حالا بریم سراغ نحوه نقاشی روی پارچه های ساده، اولین اقدام اینه که طرح مورد نظرو با کمک کاربن روی پارچه منتقل کنیم. چوت امروز تصمیم داریم از طرح های عروسکی و فانتزی استفاده کنیم میتونیم برای انتقال طرح از مداد رنگی استفاده کنیم. حالا پارچه رو داخل کارگاه قرار بدید ولی طوری نکشید که به پارچه صدمه برسه. برای اماده کردن ماده زیر کار، ۱ واحد اورینت + یک سوم واحد DM5 + چند قطره بیندر رو با هم مخلوط کنید، بعد توسط قلم موی شماره ۱ مواد رو روی سطح گلبرگ گل گذاشته و تمام سطح را از این ماده به شکل دورانی روی پارچه پر کنید. بلافاصله بعد از گذاشتن مواد زمینه روی سطح گلبرگ رنگ صورتی ( از ترکیب ۱ واحد رنگ سفید صدفی + کمی قرمز) را روی یکی از لبه های گلبرگ بگذارید و به سمت لبه دیگر به صورت رفت و برگشتی رنگ را هدایت کنید تا با مواد زمینه سفید رنگ کاملاً سایه زده شود . شیارهایی به صورت سایه روشن در لبه های گلبرگ ایجاد کنید . قسمت میانی گلبرگ را روشن تر نقاشی کنید.

آموزش نقاشی روی پارچه های ساده و بدون طرح18

آموزش نقاشی روی پارچه های ساده و بدون طرح۱۸

برای کشیدن پرچم ها از قهوه ایی تیره استفاده کنید، قلموی سر صفر رو به رنگ قهوه ای آغشته کنید سپس به شکل خطی از میان گلبرگ به روی گلبرگ های بالا هدایت کنید. تعداد پرچم ها بستگی به بزرگی گل داره.

برای گل های کوچکتر از رنگ نارنجی ( شامل ۱ واحد زرد اکریلیک + یک سوم واحد قرمز + کمی قهوه ای روشن ) استفاده کنید . انتهای گلبرگ رنگ نارنجی را با قلم موی شماره ۱ و در لبه دیگر مواد زمینه را بگذارید و با قلم مو رنگ ها را در هم ادغام کنید . به شکلی که یکی از لبه ها نارنجی تیره و سمت دیگر سفید غالب باشه.

از رنگ قهوه ای تیره برای زدن گرده های وسط گل استفاده کنید . قلم موی سه صفر را به شکل نقطه ای و ضربه ای میان گل بزنید تا حالت دانه دانه گرده گل را پیدا کند.

برای گل برگ های گل از رنگ آبی ( رنگ آبی + کمی سفید صدفی ) استفاده کنید . رنگ آبی را که انتهای گلبرگ گذاشته و با قلم مو رنگ را به سمت لبه های گلبرگ هدایت کنید . دقت کنید که میان گلبرگ را روشن تر رنگ کنید . قسمت مرکز گل را هم با رنگ نارنجی ملایم رنگ کنید تا نقاشی شما جذاب تر شه.

تو این مرحله از آموزش نقاشی روی پارچه میریم سراغ رنگ آمیزی گل های زنگوله ای، برای اینکار رنگ صورتی را انتهای گلبرگ بگذارید و رنگ قهوه ای را که کمی با رنگ سفید صدفی روشن کرده اید در سمت دیگر لبه های گلبرگ قرار دهید . سپس این دو رنگ را به آرامی در هم ادغام کنید . طوری که لبه ای از گل صورتی و لبه دیگر قهوه ای روشن تر باشد و مرزی میان این دو رنگ ایجاد نشود .

آموزش نقاشی روی پارچه های ساده و بدون طرح18

آموزش نقاشی روی پارچه های ساده و بدون طرح۱۸

برای رنگ آمیزی برگ ها از رنگ سبز استفاده کنید . روی یکی از لبه های برگ مواد زمینه را گذاشته و با رنگ سبز تیره روشن سایه بزنید . سعی کنید نیمی از برگ ها را باید روشن تر رنگ کنید. پس از رنگ آمیزی کامل پارچه را از پشت با اتوی بدون بخار با حرارت ملایم به مدت یک ربع کاملاً اتو کنید، اینکار باعث تثبیت رنگ و زیبایی بیشتر کار میشه.

آموزش نقاشی روی پارچه های ساده و بدون طرح18

آموزش نقاشی روی پارچه های ساده و بدون طرح۱۸

خب دوستای گل اینم از آموزش نقاشی روی پارچه ، امیدوارم خوشتون اومده باشه و از این هنر زیبا بهترین استفاده رو ببرید.

لحظه هاتون خوش

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “آموزش نقاشی روی پارچه ۱۹”