اهمیت مصرف ویتامین d در دوران شیردهی

مجموعه: سلامت کودک, مادر و کودک تعداد بازدید: 589
اهمیت مصرف ویتامین d در دوران شیردهی

اهمیت مصرف ویتامین d در دوران شیردهی
ویتامین دی یک ترکیب گروهی است کودک برای سلامتی استخوان هایش به آن احتیاج دارد وباید این را بدانید کمبود ویتامین دی باعث نرمی استخوان می شود بلکه با توجه به تحقیقات به عمل آمده کمبود این ویتامین باعث بیماری هایی نظیر راشیتیسم و دیابت و ناراحتی های قلبی و سرطان می شود.
شما می توانید مقدار زیادی از این ویتامین ها را از طریق غذاها به دست بیاورد و حتی بدن شما قادر است با قرار گرفتن در معرض نورخورشید این ویتامین را دریافت نماید.۱۵الی۲۰ دقیقه قرار گرفتن در معرض آفتاب به هنگام ظهر کافیست.

اهمیت مصرف ویتامین d در دوران بارداری
به دلیل ترس از سرطان پوست در آفتاب قرار گرفتن برای ما بسیار محدود و کم شده و همین امر باعث کمبود ویتامین دی در بزرگسالان شده است.
عوارض کمبود ویتامین دی:
عواملی که می تواند بر تولید ویتامین دی اثر بگذارد عبارتند از:
۱٫زندگی در نقاط جغرافیایی با عرض جغرافیایی بالا در این مکان ساعات کمتری نورخورشید می تابد.
۲٫زندگی در جاهایی که در آنجا آلودگی هوای بالایی وجود دارد که این آلودگی مانع از رسیدن اشعه ی فرابنفش به انسان می شود.
۳٫رنگ پوست و بهتر است بدانید هرچه رنگ پوست شما هرچه تیره تر باشد باید مدت زمان بیشتری در معرض تابش نور خورشید قرار بگیرید.
این عوامل خطرناک برای کودکان نیز صدق می کند.و باید توجه داشته باشید که کرم های ضد آفتاب برای کودکان زیر ۶ماه توصیه نمی شود بلکه توصیه می شود آن ها را در معرض نورخورشید قرار دهید.
باید این نکته را مدنظر داشته باشید تمام کودکان به ویتامین دی نیاز دارند.کودکانی که با شیر خشک تغذیه می شوند ویتامین دی مورد نیازشان را از طریق شیرخشک دریافت می کنند.
این شیر خشک ها دارای مقدار زیادی از ویتامین دی هستند کتا کودک بتواند به میزان نیازش ویتامین دی را که می خواهد جذب نماید.
کمبود ویتامین دی در مادران شیرده
یکی از عوامل ریسکی برای کودکان وضعیت ویتامین دی مادران است.در دوران بارداری جنین ذخایر ویتامین دی را را از بدن مادر دریافت می کند و سطح ویتامین دی در کودک تازه متولد شده به سطح ویتامین دی مادرش بستگی دارد یعنی اگر مادر دچار کمبود باشد کودک هم کمبود ویتامین ی را خواهد داشت.
پزشکان معتقدند مادران باید در اوایل بارداری مورد آزمایش قرار گیرند تا میزان ویتامین دی آن ها مشخص شود.زیرا اگر میزان ویتامین دی خیلی زیاد باشد باز برای کودک ضرر دارد.

اهمیت مصرف ویتامین d در دوران بارداری
آیا در معرض آفتاب قرار گرفتن کودک به افزایش سطح ویتامین دی او کمک می کند؟
از آنجایی که هیچ کس نمی داند چه میزان اشعه یو وی برای نوزادان چقدر است شما باید ریسک در آفتاب قرار گرفتن را با مزیت های آن مقایسه نمایید.
بهتر است این کار را در صبح یا بعد از ظهر که میزان آفتاب شدید نیست انجام دهید.
آیا دادن ویتامین دی به کودک در شیردهی اثر می گذارد؟
از این بابت که دادن ویتامین دی به کودکتان بر اثر شیردهی اثر می گذارد اصلا نگران نباشید و کمبود ویتامین دی به خاطر سبک زندگی امروزی ماستو بهترین راه حل برای جبران اثرات کمبود ویتامین دی استفاده از مکمل ها برای کودکان است.

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “اهمیت مصرف ویتامین d در دوران شیردهی”