برنامه غذایی برای مادران شیرده در تامین سلامت کودک

مجموعه: بارداری و زایمان, زناشویی تعداد بازدید: 228
برنامه غذایی برای مادران شیرده در تامین سلامت کودک

برنامه غذایی برای مادران شیرده در تامین سلامت کودک

برنامه غذایی برای مادران شیرده باید از لحاظ کمیت و کیفیت کامل و کافی باشد.البته این کار نه فقط به خاطر کودک است بلکه برای سلامت خود مادر نیز لازم و ضروری است.

غذای او باید شامل شیر و تخم مرغ و حبوبات و میوه جات و سبزی جات و گوشت باشد.

شیر یکی از اساسی ترین منابع تامین کلسیم لازم برای رشد ساختمان استخوان هاست.پنیر هم می تواند قسمتی از وظایف شیر را انجام دهد حتی ممکن است قسمتی از شیر را توام با کاکائو و حبوبات صرف کرد.

دستور کلی مطابق با اصول بهداشت برای برنامه غذایی روزانه هر مادر به ترتیب زیر است:

یک لیتر شیر سیب زمینی و سبزیجات و میوه جات دو مرتبه یکی تر و تازه و دیگری خشک و نان و حبوبات و یک یا دو عدد تخم مرغ و اگر موجود نیست حداقل یک زرده تخم مرغ و گوشت یا ماهی یا مرغ روزی یک وعده

حداقل باید هفته ای یک مرتبه نیز جگر سیاه و گوشت ران گاو بخورد زیرا این دو دارای آهن و ویتامین های زیاد می باشند.

هفته ای یک بار نیز گوشت ماهی به خصوص آزاد ماهی و ساردین و اسقومری باید صرف کند زیرا این ها دارای ید و ویتامین های آ و دی می باشند.

برنامه غذایی مادر

برخی از متخصصان توصیه می کنند که انواع سبزیجات و میوه جات به هر اندازه که خورده شود مانعی ندارد.چربی ها باید به حد اعتدال صرف شود.

کره برای تامین ویتامین A لازم است که بیشتر باید توام با نان و برنج و سیب زمینی صرف شود نه با شیر و گوشت و سس و نان شیرینی.

مادر آبستن یا شیرده باید از خوردن غذاهای سرخ کردنی و نان شیرینی و کیک خودداری کند.بعضی از متخصصان روزانه صرف یک قاشق روغن ماهی را توصیه می کنند.

مادران شیرده باید غذاهایی را که دارای مواد لازم برای ساختمان سلول های بدن می باشد بخورند و برای این منظور لازم است که در برنامه های غذایی آنان گوشت و تخم مرغ و شیر و پنیر و ماهی به حد کافی وجود داشته باشد.

بدون شک رشد استخوان ها و دندان های کوچک بستگی کامل به غذای مادر دارد لذا باید دقت کرد که غذاهای مادر فاقد کلسیم و فسفر و ویتامین های لازم نباشد.

مادر شیرده باید هشت در شب و حداقل یک ساعت در روز خواب داشته باشد و هر روز مدتی از اوقات خود را خارج از اتاق و در جلوی آفتاب بگذراند.با اینکه خستگی زیاد در ذخیره شیر تاثیر بدی دارد ولی روزانه مختصری ورزش سبک لازم است.برای سلامت شیر باید آرامش و امنیت کافی در خانه ایجاد شود زیرا ترس و ناراحتی و عصبانیت و هیجان زیاد جریان آن را کند می کند.

گهگاهی تفریح و دوری از کودک نیز بی ضرر است و حتی برای رفع خستگی هر دو طرف یعنی مادر و کودک استحمام با آب نیمه گرم خیلی مفید است.

 

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “برنامه غذایی برای مادران شیرده در تامین سلامت کودک”