بهترین هدیه،اعتماد به نفس(۲)

مجموعه: روانشناسی, زندگی بهتر, مهارت های زندگی تعداد بازدید: 334
بهترین هدیه،اعتماد به نفس(۲)

۳٫دائما احساس دلشوره و تشویش دارم و خود را تخریب می کنم:

به ترس از صحنه و دلشوره حضور در سن نمایش فکر کنید که به ما یادآوری می کند که بهترین اجرا را داشته باشیم.این حالت به علت ترس از عدم ناتوانی از انجام و اجرای کار برجسته است.چاره کار بسیار ساده است.با وانمود کردن این که شما با اعتماد به نفس قادر به انجام این کار هستید،نتیجه کارتان حتما موفقیت آمیز خواهد بود.

پس درست قبل از شروع یک کار با اهمیت و یا یک قرار مهم به خود آرامش دهید،باوقار و کشیده بایستید و سرتان را بالا بگیرید،شانه هایتان را شل کنید و وزن بدنتان را روی هر دو چایتان استوار نمایید.لبخند بزنید و روحیه خود را بالا ببرید.اگر دهانتان خشک است دندان ها را روی زبان بفشارید تا بزاق دهانتان آزاد شود،نفس عمیقی بکشید و شروع کنید.

بهترین هدیه،اعتماد به نفس(2)

بهترین هدیه،اعتماد به نفس(۲)

۴٫با این که احساس خوبی دارم ولی غالبا در مقابل دیگران نگران هستم:

اگر شما احساس می کنید که فاقد اعتماد به نفس هستید این امر در چهره و ظاهر شما کاملا مشهود است و اشخاصی که در ارتباط با شما هستند قطعا در رابطه با شما دارای عکس العمل بدی خواهند بود.بهتر است از برنامه ریزی مشخص شده استفاده کنید،لبخند،ارتباط مستقیم با چشمان و لمس کردن،سه فاکتور مهمی است که شاخص اعتماد به نفس است.

۱-لبخند:چهره شما با لبخند،آرام و خونسرد به نظر می رسد.

۲-نگاه مستقیم در چشم:با نگاه مستقیم در چشمان طرف مقابلتان  شما مطمئن به نظر می رسید.

۳-لمس کردن:با دست دادن و یا نوازش یا فشردن آرا بازوی طرف مقابلتان نشان می دهید که همه چیز تحت کنترل شماست.

۵٫اغلب برای شروع هر کار جدیدی احساس عدم اطمینان می کنم:

این جمله ظاهرا منفی به نظر می رسد،اما احساس عدم اطمینان حس بدی نیست و عملا نشانه استراتژی مثبتی است.زیرا حس اعتماد کاذب و ساختگی در برخورد با موفعیتی جدید  و نا آشنا مناسب نیست و احساس عدم اطمینان تصمیمی است که مغز شما به علت عدم تجربه در برخورد با مساله و وضعیتی جدید هوشیارانه اتخاذ می کند.شما می توانید این مشکل را با استفاده از تجربه خود حل کنید.بنابراین با برخورد با هر واقعه جدید از قبیل یک سخنرانی،سوالات در یک مصاحبه،یا ابزار مهارت با استفاده از اطلاعات و تجربه گذشته و تمری در آینده موفق خواهید بود،زیرا تکرار و تمرین باعث بالا رفتن قدرت و کارایی و افزایش اعتماد به نفس شما می شود.

  1. من نگران تمسخر و عدم اعتماد دیگران نسبت به خودم هستم:

راز مهمی را برای شما فاش می کنم و آن این که اغلب افراد،احساسی همانند شما دارند؛بدین معنی که در زمانی  که شما با تمام حواس خود درباره این که مردم چگونه در مورد شما فکر می کنند می اندیشید آن ها نیز متوجه این موضوع هستند که شما در مورد آنان چه تصوری دارید.با دیگران همکاری کنید. کمک کنید تا آن ها احساس بهتری نسبت به شما داشته باشند.به آنان بپیوندید و رفتاری دوستانه داشته باشید.از آن ها سوال کنید. از خوبی آن ها تعریف کنید.آن گاه آن ها تنها شما را دوست نخواهند داشت بلکه شما هم آنقدر مشغله فکری خواهید داشت که نگرانی و اضطراب از شما دور شود.

۷٫بعضی مواقع احساس اطمینان و آرامش می کنم و زمانی دیگر احساس عدم اطمینان:

اگر اعتماد به نفس را به عنوان یک ابزار مهم تلقی کنیم قادر خواهیم بود آن ها را در مواقع لازم جایگزین دلشوره کنیم.

بنابراین باید وقتی با موقعیتی ناآشنا و جدید مواجه می شویم تصور نماییم این نیز مانند یک واقعه تجربه شده و آشناست و یا وقتی با اشخاص جدیدی برخورد می کنیم  این تصور را داشته باشیم که با آنها کاملا آشنا هستیم.اگر شما بدانید که درباره بعضی امور احساس امینت و اطمینان می کنید قادر خواهید بود تا این تصور را در خود بیافرینید که نسبت به همه چیز خاطر جمع هستید.

۸٫برای برداشتن وزنه ای سنگین از مقابل خود احساس عجز و ناتوانی می کنم.

بهترین راه برای خوردن یک فیل چیست؟هر از گاه یک لقمه.مفهوم این کلمه این است که راه راحت تر،خرد کردن کار به قطعاتکوچک تر است،پس یک پروژه بزرگ را به هدف های کوچک تقسیم کنید و یا سعی کنید اول تمرین و سپس ساختن را شروع کنید.

البته یک استثنا در مقوله بالا وجود دارد و آن این که بعضی اوقات ریسک ناگهانی می تواند باعث بالا رفتن اعتماد به نفس گردیده و کارهای دیگر را نیز به نظر آسان تر جلوه دهد.

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “بهترین هدیه،اعتماد به نفس(۲)”