تخمک گذاری چیست و محاسبه زمان آن چگونه است

مجموعه: آمادگی برای بارداری, مادر و کودک تعداد بازدید: 1287
تخمک گذاری چیست و محاسبه زمان آن چگونه است

تخمک گذاری چیست؟
به زمانی که یک تخمک در زمان باروری از سیکل ماهانه از تخمدان رها شود به آن تخمک گذاری می گویند.
به طور کلی در ماهانه یک نخمک درون تخمدان به بلوغ می رسد زمانی که تخمک بالغ به اندازه مشخص و مطلوب رسید از تخمدان از طریق لوله رحمی به سمت رحم رها می شود.
این نکته که تخمک از درون کدام تخمک رها می شود یک عمل کاملا اتفاقی بوده و الزاما به طور متناوب در هر دوره بین دو تخمدان جابجا نمی شود.
تعیین زمان تخمک گذاری چه کمکی به باردار شدن می کند؟
برای بارداری باید یک تا دو روز قبل از تخمک گذاری تا ۲۴ساعت بعد از آن آمیزش جنسی انجام شود.
تعیین این زمان برای این است که اسپرم ها ۲ تا ۳ روز می توانند زنده بمانند این در حالی است که تخمک ها تنها ۲۴ساعت پس از تخمک گذاری زنده می مانند مگر اینکه لقاح صورت بگیرد.
اگر نزدیک به زمان تخمک گذاری آمیزش انجام شود شانس برای باردار شدن فرد افزایش می یابد.
لقاح طبیعی
در لقاح طبیعی در هر سیکل شانس ۲۰درصدی برای باردار شدن وجود دارد. با این روش حدود ۸۵% خانم ها در طول یکسال باردار شده اند.می توان با مشخص کردن زمان تخمک گذاری و با آشنا شدن با تغییرات دوره های هورمونی که در بدن اتفاق می افتد احتمال باردار شدن را افزایش داد.
تشخیص زمان تخمک گذاری
برای تشخیص این عمل باید ۱۲الی۱۶ هفته از زمان پریود بعدی را به عقب بشمارید این زمان به شما محدوده زمانی را که شما تخمک گذاری خواهید داشت نشان می دهد.
برای خانم هایی که سیکل ماهانه آن ها ۲۸روزه است روز چهاردهم معمولا روز تخمک گذاری آن ها می باشد.برای استفاده از این روش باید بدانید معمولا مدت زمان دوره ماهانه شما چند روز است.

تشخیص زمان تخمک گذاری

تشخیص زمان تخمک گذاری

محاسبه زمان تخمک گذاری
با دانستن زمان تخمک گذاری شما می توانید شانس باردار شدنتان را افزایش دهید.
در ادامه چند روش برای محاسبه زمان تخمک گذاری به شما آموزش خواهیم داد:
۱٫روش اول: تغییرات در ترشحات دهانه رحم :زمانیکه تخمک گذاری شروع می شود حجم ترشحات دهانه رحم افزایش می یابد. این تغییرات بازتاب میزان استروژن در بدن می باشد.
زمانیکه که این ترشحات لغزنده و چسبناک می شودبدن در اوج باروری می باشد.بسیاری از خانم ها این ترشحات را مانند سفیده تخم مرغ خام می دانند.این ترشحات نقش سدحفاظتی را بازی می کند و در طول زمان تخمک گذاری به اسپرم ها اجازه ورود به دهانه رحم و لوله های رحمی برای نلاقات با تخمک ها را نمی دهد.

۲٫روش دوم: افزایش دمای بدن :در زمان تخمک گذاری دمای بدن بین ۰٫۴تا۱درجه افزایش می یابد این دما نشان می دهد که زمان تخمک گذاری نزدیک است ولی فقط و فقط به وسیله دماسنج قابل تشخیص است.
زمان تخمک گذاری فرا رسیده چرا که عملیات رها سازی تخمک با تولید پروژسترون همراه است و این تولید دمای بدن را افزایش می دهد.دو سه روز قبل از اینکه بدن فرد به بالاترین درجه حرارت خود برسد بالاترین زمان باروری می باشد.
متخصصان بر این باورند که با فهمیدن اولین افزایش دما ۱۲ الی ۲۴ ساعت برای بارور شدن فرصت باقی مانده است ولی اکثر متخصصان بر این بورند که این زمان برای باروری خیلی دیر است.
دکتر تریسی تلس از کالیفرنیا می گوید:”تولید پروژسترون کافی به منظور بالا بردن دمای بدن بعد از زمان تخمک گذاری یک الی دو روز زمان می برد ولی از ؟آنجایی که تخمک تنها ۲۴ ساعت زنده است دیگر برای بارور شدن دیر است.
به همین متخصصان توصیه می کنند تا جدولی از دمای بدن درست کنیم و برای چند ماه هر روز صبح دمای بدن را یادداشت کنیم تا الگویی از زمان تخمک گذاری بدست بیاوریم و از این روش می توانیم ۲الی۳روز از زمانی که دمای بدن به صورت نرمال افزایش می یابد آمیزشجنسی صورت بگیرد.
۳٫روش سوم: ناراحتی در ناحیه زیر شکم:حدود ۱/۵از خانم ها فعالیت تخمک گذاری را به صورت دردهای خفیف و دردهای ناگهانی احساس می کنند.به این شرایط میتلاشمرز می گویند که از چند دقیقه تا چند ساعت به انجام می یابد.

کیت پیش بینی زمان تخمک گذاری
کیت تعیین زمان تخمک گذاری
نکته:
در بازار کیت هایی برای تعیین زمان تخمک گذاری وجود دارد این کیت ها میزان جریان هورمون لوترایزین را درست قبل از زمان تخمک گذاری در ادرار تعیین می کند.استفاده از این بسته ها بسیار آسانتر و دقیق تر از روش تعیید دمای بدن می باشد و قابلیت تشخیص تخمک گذاری در ۱۲الی۳۶ساعت را دارا می باشد و در ماههای ابتدایی استفاده کردن از آن ها شانس باردار شدن شما را افزایش می دهد.
برای اینکه نتیجه بهتری بگیرد بهتر است دستورات بروشور را مطالعه نمایید.
با توجه به دستورات شما باید اولین ادرار در روز را مورد آزمایش قرار دهید ولی بهتر است ادرار دوم مورد آزمایش قرار بگیرد چرا که ادرار در طول شب غلیظ شده و شاید نتیجه اشتباه به شما نشان داده شود.
سیکل و چرخه تخمک گذاری از اولین پریود شروع می شود.اگر شما دارای سیکل ۲۸ روزه هستید باید سیکل تخمک گذاری را از روز یازدهم شروع کنید و این چرخه را به مدت ۶هفته انجام دهید.
اگر سیکل ماهانه شما بین ۲۷ تا ۳۴ روز است زمان تخمک گذاری شما بین روزهای ۱۳ و ۲۰ خواهد بود بنابراین بهتر است تست را در روز ۱۱ شروع کرده و تا ۲۰ادامه بدهید.
اگر سیکل ماهانه شما نامرتب باشد بهتر است بدانید این روش روش مناسبی برای تخمک گذاری نیست و بهتر است به یک متخصص مامایی مراجعه نمایید و سیکل ماهانه خود را منظم کنید.
اگر در فکر باردار شدن هستید بهتر است دانستنی های پیش از بارداری را مطالعه نمایید.

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “تخمک گذاری چیست و محاسبه زمان آن چگونه است”