تغذیه مادر در دوران شیردهی

مجموعه: شیر دادن مادر, مادر و کودک تعداد بازدید: 203
تغذیه مادر در دوران شیردهی

تغذیه مادر در دوران شیردهیتغذیه مادر در دوران شیردهی

شما به عنوان یک مادر اگر به صورت پی در پی شیردهی پستانی میکنید ممکن است بعد ازگذشت چند روزی خسته شوید ودر این حالت ممکن است تغذیه شما از حالت برنامه سالم غذایی خارج شود.زیرا وقت و زمان کافی را برای خود نمی گذارید.در این هنگام می توانید از نکات زیر که توسط دکتر اریش بریتن گفته شده استفاده کنید:
۱٫رژیم نگیرید:
شما می خواهید وزن خود پس از بارداری را کاهش دهید اما این به معنی کاهش کالری های مصرفی تان نیست.چراکه شما برای تولید شیر کافی به انرژی و کالری کافی نیاز دارید.

۲٫مایعات بنوشید:
شما برای تولید شیر کافی باید مایعات بنوشید.اما به جای آنکه میزان مشخصی برای آن تهیه کنید بهتر است بیشتر مراقب آن باشید که تشنه نمانید.یه لیوان شیر یا آبمیوه به همراه داشته باشید و به هنگام شیر دادن از آن بنوشید.
بهتر است بعد از ظهر یا به هنگام شب از لبنیات کم چرب یا آبمیوه استفاده نمایید.متخصصان توصیه می کنند که مادران شیرده روزانه تا ۳لیتر آب بنوشند.

تغذیه مادر در دوران شیردهی

۳٫غذای سالم بخورید:
شما و نوزادتان به انواع گوناگونی از مواد غذایی پرانرژی و پرکالری احتیاج دارید.اگر تمام موادی را که کودکتان به آن احتیاج دارد را فراهم کنید در واقع بیشتر به خودتان کمک کرده اید.زیرا که بدن شما پس از زایمان نیازمند این مواد است.
لازم نیست که حتما آمار دقیقی از میزان مصرف خود داشته باشید به جای این کار بهتر است تمرکزخود را برای استفاده از میوه ها و سبزی جات و غلات و چوشت های بدون چربی و محصولات دریایی مانند ماهی بگذارید.
زیرا با مصرف این مواد کلیه نیاز شما و فرزندتان را فراهم خواهید کرد.

۴٫ویتامین آ و روی و آهن:
در برنامه غذایی خود مصرف روی و مصرف مواد غذایی از جمله گوشت مرغ غلات با سبوس و هویج و سبزی جات را فراموش نکنید و این نکته را همیشه در ذهن داشته باشید هرچه تغذیه شما سالم تر باشد شیر بهتر و سالم تری را به نوزاد خود می رسانید.و در صورت کمبود آهن با اجازه و مشورت با پزشک خود از قرص آهن استفاده نمایید.

۵٫برای زیاد کردن شیر مادر:
این مواد باعث افزایش شیر مادر می شوند:
هندوانه – هویج – کلم – کاهو – شاهدانه – خرما – سیب زمینی – کله پاچه

۶٫مواد ناسالم و مضر را از برنامه غذایی خود حذف نمایید:
شکلات – قهوه – نسکافه – نوشابه های گازدار – کالباس – سوسیس را از برنامه غذایی خود حذف کنید.

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “تغذیه مادر در دوران شیردهی”