ثروتمندترین و فقیرترین کشورهای دنیا

مجموعه: آیا میدانید..!, علمی و دانستنی تعداد بازدید: 255
ثروتمندترین و فقیرترین کشورهای دنیا

ثروتمندترین و فقیرترین کشورهای دنیا

ثروتمندترین و فقیرترین کشورهای دنیا موضوع محوری این نوشتار را تشکیل می دهد. مجله‌ی “‘کلوبال فایننس” براساس داده‌­های بانک جهانی و صندوق بین­‌المللی پول، ( ثروتمندنرین و فقیرترین ) کشورهای دنیا را بر حسب تولید ناخالص داخلی بر مبنای سرانه­‌ی برابری قدرت خرید رتبه‌­بندی کرد و بر آن اساس فهرست ثروتمندترین و فقیرترین کشورهای دنیا را منتشر کرد.

برابری قدرت خرید (PPP) هزینه­‌ی نسبی زندگی و نرخ­‌های تورم کشورها را برای مقایسه­‌ی استانداردهای زندگی بین ملت­‌های مختلف در نظر می‌­گیرد.

به گزارش ۴ گوشه ثروتمندترین کشورهای جهان به ترتیب قطر، لوکزامبورگ و سنگاپور هستند و برونئی، کویت، نروژ، امارات متحده عربی، هنگ کنگ، امریکا، سوئیس، عربستان سعودی، بحرین، هلند، ایرلند، استرالیا، اتریش، سوئد، آلمان، تایوان، کانادا، دانمارک، عمان، ایسلند، بلژیک و فرانسه در رده‌های بعدی قرار دارند. در این متن فقط به ۱۰ ثروتمندترین کشور جهان پرداخته می‌شود. ۱۰ فقیرترین کشور جهان همه آفریقایی هستند که در آفریقای مرکزی، کنگو و مالاوی معرفی رتبه‌های اول تا سوم  رادارند.

در زیر گزارش مصور از ۱۰ کشور ثروتمند و ۱۰ کشور فقیر جهان را مشاهده می‌کنید.

۱۰ کشور ثروتمند جهان

رتبه‌‌ی ۱ : قطر درآمد سرانه: ۱۴۶۰۰۰ دلار

کشورهای ثروتمند

قطر به عنوان بزرگترین صادر‌کننده گاز طبیعی مایع به شمار میرود و نفت منبع اصلی درآمدش است. نفت و گاز طبیعی مایع٬ پایه‌های اقتصاد کشور هستند که بیش از ۷۰ درصد از درآمد کل و همچنین بیش از ۶۰ درصد از تولید ناخالص داخلی را تشکیل میدهد. اتباع قطر تنها ۱۲ درصد از کل جمعیت ۲.۲ میلیون نفری این کشور است.قبل از ظهور صنعت نفت، قطر کشور فقیری بود با اقتصاد مبتنی بر صید مروارید. امروزه، قطر یک قدرت بزرگ در جهان عرب است.

 

رتبه‌ی ۲: لوکزامبورگ درآمد سرانه: ۹۴۰۰۰ دلار

کشورهای ثروتمند دنیا

لوکزامبورگ دومین کشور کوچک اتحادیه اروپا است که در میان کشورهایی که دارای دموکراسی هستند از رفاه بیشتری برخوردار است. این کشور با صنایع متنوع اش٬ تا حد زیادی وابسته به بانک، فولاد و بخش‌های صنعتی است. با جمعیت کمی بیش از ۵۰۰۰۰۰ نفر٬ لوکزامبورگ جزو هشتمین کشور کم جمعیت اروپا به شمار میرود.

 

رتبه‌ی ۳: سنگاپور درآمد سرانه: ۸۵۰۰۰ دلار

کشورهای ثروتمند دنیا

سنگاپور شهری است مستقل که با داشتن حکومتی عملگرا و عاری از فساد و با پیشرفت سریع اقتصادی به یک نماد تبدیل شده است. سنگاپور به دلیل تجارت آزاد و نرخ پایین مالیاتی که با بازار تجارت گرا همراه است بسیار توسعه یافته. با یک جمعیت ۵.۳ میلیونی، سنگاپور دومین کشور-شهر مستقل متراکم پس از موناکو است.

 

رتبه‌ی ۴: برونئی درآمد سرانه: ۸۰۰۰۰ دلار،

کشورهای ثروتمند دنیا

درآمد نفت بیش از نیمی از تولید ناخالص داخلی این کشور کوچک و ثروتمند را تشکیل میدهد. درآمد حاصل از سرمایه گذاری‌های خارج از کشور، و همچنین درآمدهای تولید داخلی، به تقویت اقتصاد این کشور کمک میکنند. برونئی سومین تولید‌کننده نفت در جنوب شرقی آسیا است. همچنین چهارمین تولید‌کننده گاز طبیعی مایع در جهان است. جمعیت این کشور ۴۱۸۰۰۰ نفر تخمین زده شده است.

 

رتبه‌ی ۵: کویت درآمد سرانه: ۷۲۰۰۰ دلار

کشورهای ثروتمند دنیاکویت نزدیک به ۱۰ درصد از ذخایر نفت جهان را داراست و چهارمین تولیدکننده در اوپک است. نفت٬ نزدیک به نیمی از تولید ناخالص داخلی و ۹۵ درصد از درآمد حاصل از صادرات و درآمد دولت را تشکیل میدهد. ارز کویت بالاترین ارزش ارزی را در جهان داراست. یک دینار کویت معادل ۳.۲۸ دلار امریکا است.

 

رتبه‌ی ۶: نروژ درآمد سرانه: ۶۸۰۰۰ دلار

کشورهای ثروتمند دنیا

نروژ دارای بزرگترین صندوق‌های ثروت ملی در جهان است. بسیاری از رشد اقتصادی نروژ به دلیل وفور منابع طبیعی است مانند اکتشاف و تولید نفت، برق آبی و شیلات. با جمعیت بیش از پنج میلیون، این کشور دارای استاندارد بسیار بالای زندگی در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی است و سیستم رفاهی کاملی دارد.

 

رتبه‌ی ۷: امارات متحده عربی درآمد سالانه: ۶۸۰۰۰ دلار

کشورهای ثروتمند دنیا

امارات متحده عربی دومین اقتصاد را پس از عربستان سعودی در جهان عربی دارد. با تولید ناخالص داخلی ۵۷۰ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۴. که به شدت به نفت متکی است، و بیش از ۸۵ درصد از اقتصاد خود را از صادرات نفت تامین میکند.

 

رتبه‌ی ۸ : هنگ کنگ درآمد سرانه: ۵۷۶۷۶ دلار

کشورهای ثروتمند دنیا

هنگ کنگ یک یک منطقه مستقل در ساحل جنوب چین است که بیشتر به خاطر آسمان خراش‌های عظیم‌اش مشهور است. دو درآمد عمده آن از کشتیرانی و خدمات مالی است.

 

رتبه‌ی ۹: ایالات متحده امریکا درآمد سرانه: ۵۷۰۰۰ دلار

کشورهای ثروتمند دنیا

ایالات متحده امریکا در اواسط سال ۲۰۱۵ با تولید ناخالص داخلی ۱۷.۹۱۴ تریلیون دلار بزرگترین اقتصاد جهان را داشته است. درحال‌حاضر امریکا بزرگترین تولید‌کننده نفت و گاز طبیعی در جهان است. این کشور یکی از بزرگترین کشورهای تجاری، و همچنین دومین تولید‌کننده است. امریکا میزبان بورس اوراق بهادار نیویورک است که بزرگترین بازار سهام در جهان به شمار میرود. ایالات متحده دارای جمعیت کل ۳۲۲ میلیونی است که به عنوان سومین کشور پرجمعیت پس از چین و هند به حساب میاید.

 

رتبه‌ی ۱۰: سوئیس درآمد سرانه: ۵۶۰۰۰ دلار

کشورهای ثروتمند دنیا

سویس که تولید‌کننده شکلات و ساعت‌های لوکس است یکی از ثروتمندترین کشور جهان به شمار میرود. سیاست امنیت پولی بلند مدت و ثبات سیاسی به این کشور کمک کرده است که در مقام بزرگترین مرکز اقتصادی جهانی باقی بماند.

 

۱۰ فقیرترین کشور جهان

رتبه‌‌ی ۱ :جمهوری افریقای مرکزی در آمد سرانه:  ۶۳۹ دلار

فقیرترین کشورهای جهان

جمهوری افریقای مرکزی یکی از کم توسعه‌‌یافته‌ترین کشورها است، و به همین دلیل فقیرترین کشور جهان است. این کشور سالهاست که گرفتار فساد، فقر و خشونت ‏است. این کشور محصور در خشکی بوده، و از هیچ طرف به دریا راه ندارد. آب و هوای گرمسیری داشته و شمال آن را، بیابان ‏فراگرفته‌است.‏‏‏

 

رتبه‌ی ۲: جمهوری دموکراتیک کنگو  درآمد سرانه: ۷۵۳ دلار

فقیرترین کشورهای جهان

ارزش منابع معدنی کنگو ۲۴ تریلیون دلار برآورد شده‌است که برابر با تولید ناخالص داخلی امریکا و اروپاست. تصاحب این ‏ثروت غیرعادی زیرزمینی انگیزه اصلی جنگ داخلی این کشور بوده‌است. کنگو دارای تورمی افسارگسیخته و دارای یکی از ‏پایین‌ترین سطوح زندگی در افریقا است.‏ به همین دلیل در رتبه ی دوم فقیرترین کشورهای جهان قرار دارد.‏‏ ‏‏

 

رتبه‌ی ۳: جمهوری افریقای مرکزی مالاوی  درآمد سرانه: ۸۱۹ دلار

فقیرترین کشورهای جهان

جمهوری افریقای مرکزی مالاوی ‏‎در رتبه ی سوم فقیرترین کشورهای  جهان جای دارد. تورم بالا و اتکا به تامین مالی از کمک کننده‌ها منجر به سقوط اقتصادی بیشتر در مالاوی شد. مشکلات اقتصادی مالاوی از  ‏‏۲۰۱۱ پس از اینکه نهادهای بین‌المللی که معمولاً ۴۰ درصد از بودجه این کشور را پشتیبانی می‌کردند، کمک خود را به دلیل ‏نگرانی‌های مربوط به حقوق بشر در این کشور متوقف کردند، وخیم‌تر شد.‏‏

 

رتبه‌ی ۴: لیبریا درآمد سرانه: ۹۳۴ دلار

فقیرترین کشورهای جهان

لیبریا در غرب افریقا است و مردم آن هنوز از ۲۰ سال جنگ داخلی رنج می‌برند. با شیوع بیماری کشنده ابولا در سال ‏‏۲۰۱۴ در این کشور میزان فقر و رکود اقتصادی افزایش یافت. ‏ ‏ ‏‏ ‏ ‏

 

رتبه‌ی ۵: جمهوری بوروندی درآمد سرانه: ۹۵۱ دلار

فقیرترین کشورهای جهان

جمهوری بوروندی ‏‏‏به دلیل بحران‌های سیاسی که در این کشور افریقایی رخ داده هیچ توسعه خاصی نداشته است. جنگ داخلی در این ‏کشور تا بحال سبب کشته شدن ۲۰۰۰۰۰ نفر شده است. همین امر موجب گسترش فقر و فساد در این کشور شده است.

 

رتبه‌ی ۶: نیجر درآمد سرانه: ۱۰۶۹ دلار

فقیرترین کشورهای جهان

نیجر، بیست و یکمین کشور جهان از لحاظ وسعت جغرافیایی و یکی از بزرگترین کشورهای افریقا است. این کشور صخره‌ای با وجود آنکه از فقیرترین کشورهای دنیا محسوب می‌شود، دارای منابع نفتی و معادن اورانیوم فراوان است.

 

رتبه‌ی ۷: موزامبیک درآمد سرانه:  ۱۲۰۸ دلار

فقیرترین کشورهای دنیا

موزامبیک  پس از مصالحه و برقراری آرامش در کشور در سال ۱۹۹۲ اندکی با بهبود شرایط اقتصادی روبه‌رو شد و سرمایه‌گذاران خارجی برای سرمایه‌گذاری در این کشور ترغیب شدند اما همچنان بسیاری از مردم این کشور در فقر به سر می‌برند.نرخ بیکاری در این کشور ۲۱ درصد است و ۷۰ درصد از مردم این کشور زیر خط فقر زندگی می‌کنند. در سال ۲۰۰۷ نرخ تورم در موزامبیک ۸ درصد بود. محصولات صادراتی آن شامل آلومینیوم، میگو، بادام هندی، پنبه، شکر، مرکبات و الوار است که به کشورهای هلند (۷/۵۹ درصد)، افریقای جنوبی (۲/۱۵ درصد) و زیمبابوه (۲/۳ درصد) صادر می‌شود.

 

رتبه‌ی ۸: اریتره  درآمد سرانه:۱۲۱۰ دلار

فقیرترین کشورهای دنیا

اریتره  در سال ۱۹۹۳ به استقلال رسید. این کشور از آن زمان تاکنون درگیری‌های بسیاری با همسایگان خود از جمله اتیوپی و یمن داشته است. با این که مردم اریتره هم اکنون با گرسنگی و کمبود غذا مواجه هستند اما آینده این کشور روشن به نظر می‌رسد. اریتره درحال‌حاضر یکی از سریع‌ترین رشدهای اقتصادی در جهان را دارا است و از انبوه منابعی همانند طلا و مس بهره‌مند است.

 

رتبه‌ی ۹: گینه نو درآمد سرانه: ۱۳۸۸ دلار

فقیرترین کشورهای دنیا

گینه نو  کشوری غنی از منابع با درآمد پایین‌ است. در حدود ۴۰ درصد از جمعیت کشور در فقر به سر می‌برند. کمبود فرصتهای شغلی رسمی برای جمعیت جوان جویای کار یکی از مهمترین دلایل فقر در این کشور قلمداد می‌شود.

 

رتبه‌ی۱۰ : ماداگاسکار درآمد سرانه: ۱۴۷۷ دلار

فقیرترین کشورهای دنیا

ماداگاسکارجزیره‌ای واقع شده در اقیانوس هند است که دهمین کشور فقیر جهان به شمار می‌رود.

 

 

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “ثروتمندترین و فقیرترین کشورهای دنیا”