خوب بخوابید

مجموعه: روانشناسی, زندگی بهتر تعداد بازدید: 291
خوب بخوابید

(کتی اسوانا سینی)یک وکیل ۳۶ساله است که در شبانه روز فقط ۵یا۶ساعت می خوابد.او می گوید:بعضی از صبح ها من ساعت ۴بیدار می شوم واگر یک پرژو قانونی داشته باشم تقریبا تمام شب را بیدار می مانم.

اسوانا سینی یکی از ۱۳۰ میلویون آمریکایی است که در بزرگسالی دچار تجمع کم خوابی است،مانند قماربازان به دنبال طلبشان.

انسان به ۸ساعت خواب در شبانه روز نیاز دارد ولی طبق بررسی های موسسه های ملی خواب و آرامش میانگین خواب هر آمریکایی یک ساعت و شش دقیقه کمتر از این میزان است.روز های آخر هفته این میزان تقزیبا نیم ساعت نیز کمتر می شود در پایان سال مقدار کمبود خواب به بیش از ۳۳۰ ساعت می رسد.بیشتر مردم می دانند که کمبود خواب احساس گیجی می آورد اما نمی دانند که کمبود خواب به طور خطرناکی سلامتی آن ها را تهدید می کند.تحقیقات جدید نشان داده است که خواب در کنار غذای مناسب و ورزش منظم،سومین عامل اساسی یک زندگیی سالم و طولانی است.

خواب راحت

خواب راحت

دیوید دینجز مسوول بخش خواب دانشکده پزشکی پنسیلونیا می گوید:جامعه با نداشتن خواب کافی قربانی است.امینت ما،سلامت ما و باوری ما در معرض خطر است.

گروه گثیری از افرادی که دچار کمبود خواب هستند یک روند و نظم طبیعی را در وقت غروب شروع می شودقطع می کنند.یعنی زمانی که غده صنوبری در مغز،ملاتیون ترشح می کند و علامت می دهد که وقت خواب است.زمانی که سر بابالش تماس پیدا می کند،تنفس آهسته می شود و مغز آرامش می یابد.

یک الکترو آنسفالو گرافی از مغز نشان می دهد که مواج بتای سریع در طول روز به امواج آلفای آهسته تر تبدیل می شود.سپس امواج آلفا ناپدید می شوند و امواج تتا نمایان می گردد که آهسته تر و صاف هستند و به مرحله اول خواب تعلق دارند،از آن نقطه به بعد یک حرکت شناور آسانسور گونه در میان مراحل مختلف خواب است.سپس مرحله دوم ظاهر می شود با پیچ و تاب زیادتر و گسترده تر خطوط مندرج در نوار مغزی.در این شرایط فرد خواب رونده برای مدت ۱۰تا۱۵دقیقه در حالت لمیدن قرار می گیرد.

مرحله سوم یک خواب عمیق با امواج دلتا است که رخوت و سستی بین ۵تا۱۵دقیقه طول می کشد.سپس خطوط به پایین ترین حد می رسد و آرامش و خواب برای نیم ساعت تا مرحله چهارم نزول می یابد.سپس به عقب برمی گردد به مرحله سوم و دوم بالا می آید.پس از گذشت این ۹۰ دقیقه شناور شدن است که ما خواب می بینیم قبل از آن که برای دومین بار شزوع به نزول بنماییم.ما در طول شب دز حال سوار شدن و پیاده شدن از این مرحله مختلف خواب هستیم.

در سال ۱۹۹۹یک محقق در امور خواب در دانشگاه شیکاگو پس از آنکه تحقیقاتش را منتشر نمود کولاکی به پا کرد.یک عامل آن هورمون رشد است که تناسب چربی و ماهیچه بدن را کنترل می کند.کمبود خواب ترشح هورمون رشد را کاهش می دهد و تحولات شکم را شدت می بخشد.هورمون دیگر لپتین در هنگام کمبود خواب بدن شما طلب کربوهیدرات می کند اگر چه شما گالری های کافی را داشته باشید.

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “خوب بخوابید”