در تربیت فرزندانی سالم باید جدی باشیم

مجموعه: روانشناسی, روانشناسی کودکان تعداد بازدید: 149
در تربیت فرزندانی سالم باید جدی باشیم

در تربیت فرزندانی سالم باید جدی باشیم

یک روانشناس به نام ” دکتر استال ” در یکی از کتاب های خود نوشته است: ” از حکیمی پرسیدند:از چه زمانی باید تربیت را آغاز کرد؟

حکیم در پاسخ گفت:از بیست سال قبل از تولد و اگر به نتیجه لازم نرسیدند معلوم می شود که باید زودتر از آن شروع می کردید. ”

این سخن حکیمانه و درخور توجه است و معنای آن حضور معنوی نسل پیشین در زندگی روانی نسل حاضر است.

در آموزش های دینی ما نیز شواهدی وجود دارد که انتقال زمینه های روحی و اخلاقی را از والدین به فرزندان تایید می کند.تجربه های فراوان موجود هم گواه بر این مسئله است هر چند از لحاظ علمی نتوانسته اند حد و مرز آنرا به دقت تعیین کنند بنابراین کودکی که امروز به دنیا می آید زمینه های گوناگون ارثی را خود همراه دارد.

 

نقش و اهمیت زمینه های ارثی را در تربیت فرزندان نمی توان نادیده گرفت.بنابراین آنچه که گفتیم در یک نظر دقیق تربیت کودک سال ها قبل از تولد طفل آغاز می شود و بذرهای اولیه شخصیت او را باید در وجود والدین جستجو کرد.

تمایلاتی که امروزه در وجود زن یا مردی شکل می گیرد و کم کم به خلق و خوی ثابت تبدیل می شود چه بسا که زمینه پیدایش این تمایلات را در فرزندانی که آینده از آن ها به وجود خواهند آمد فراهم می آورد.

تربیت فرزندان

علاوه بر این حالات روحی پدر و مادر در زمان آمیزش به ویژه حالات روحی و عاطفی مادر در دوران بارداری در شکل گیری زمینه های روانی در جنین تاثیر فراوانی دارد.

عاطفه مادری در انسان نسبت به حیوانت از گستردگی و عظمتی ویژه برخوردار است.در حیوانات معمولا فرزندان تا زمانی که نمی توانند روی پای خود بایستند از مهر و جمایت مادر برخوردار هستند.بعد از این مرحله و زمانی که کودک به اصطلاح خودکفا می شود مادر او را رها می کند و هریک به راه خود می روند ولی در انسان مادر تا آخرین لحظه حیات خویش فرزند خود را از ژرفای جان دوست دارد و او را مشمول مهر و عطوفت بی شائبه خود قرار می دهد.س

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “در تربیت فرزندانی سالم باید جدی باشیم”