راز های تربیت فرزندان صالح و موفق

مجموعه: روانشناسی, روانشناسی زناشویی, روانشناسی کودکان, زندگی بهتر, مشاوره خانواده, والدین موفق تعداد بازدید: 239
راز های تربیت فرزندان صالح و موفق

*تا ان جه که برایتان امکان دارد با صدایی آرام و ملایم و در محیطی سرشار از آرامش و محبت با فرزندان صحبت کنید و در هنگام صحبت کردن بهتر است ار واژه های طیب و ریبا مانند علی جان،اقا حسن،زهرا خانم،خانم فاطمه و…استفاده کنید.

*مهر و علاقه خود را به فرزندان به طور روشن  و از طریق در آغوش گرفتن،بوسیدن او و همچنین نگاه های گرم و صمیمی همراه با لبخند به ایشان بفهمانید.

*به اموال و اتاق و فرزندانتان نظارت داشته باشید.و به فرزند خود توضیح دهید که این عمل شما به معنی بی اعتمادی به وی نیست،بلکه جهت حفظ امینت او می باشد.درباره خطراتی که ممکن است در آینده او را تهدید کند با وی صحبت کنید و مادامی که با فرزندان صادقانه و مهربان و باز و بی پرده صحبت کنید و علت هر کاری را به ایشان بگویید و بدانند که شما در کنار آن ها هستید و نه در مقابلشان  بهتر حرف های شما را درک کرده و رعایت می نمایند.به آن ها بفهمانید که شما برای حریم شان احترام می گذارید.و آن ها را که به اتاق شان نظم و ترتیب دهند و بدانند که شما گاه و بی گاه به اتاقشان سرکی می کشید.

فرزندان صالح

فرزندان صالح

*به کودکان مسواک زدن را یاد بدهید.

*برای فرزندان خود وقت بگذارانید و آن ها را نوازش کنید و به آن ها بگویید که چقدر دوستشان دارید.

*به سوالات فرزندانتان گوش دهید وبا کمال دقت و با زبانی نرم و منتطقی به پرسش های آن ها جواب دهید و به ایشان فرصت فکر کردن بدهید.در حضور فرزندانتان کتاب بخوانید و با مطالعه و رفتار نیک خود برای ارتقاءعلمی و فکری به آن ها مطالعه کردن را یاد بدهید.

*جهت افزایش خلاقیت فرزندانتان کار های زیر را انجام دهید.

الف-حس کنجکاوی را در ان ها پرورش دهید.

ب-در جهت ایجاد سوالات جدید در ذهن فرزندانتان آن ها را راهنمایی کنید.

چ-به عقاید جدید و تازه فرزندانتان احترام بگذارید.

د-با آن ها مباحثه و گفتگو کنید.

و-از مراقبت ها و حساسیت ها و خواسته های بیش از حد در امور زندگی فرزندان جدا اجتناب کنید.

ه-به آن ها یاد دهید که کار های نیمه تمام را به پایان برساند.

ر-فرزندان را از یک مسیر خاص به خانه ببرید و یا به یک منطقه طبیعت برای گردش ببرید.

ز-بازی های فکری او بخرید و…

*فرزندانتان در معرض خطر مواد مخدر،الکل،و انحرافات جنسی هیتند.یک رابطه دوستانه و عاطفی با فرزندتان برقرار کنید و ایشان را از آسیب ها و خطر این گونه مسایل آشنا کنید مطمئن باشید در این صورت هرگز و یا کمتر به استقبال مود مخدر و دیگر ناهنجاری های اجتماعی می روند.

*به فرزندانتان از کودکی وضایف کوچکی را واگذار کنید و با کار خوب شما،به مسوولیت پذیری،وقت شناسی،دقت،خلاقیت و تلاش و کوشش،احترام گذاشتن به افراد عادت می کنند.

*فرزندانتان را می توانید از طریق پاسخ دادن به پرسش های آن ها و یا خرید کتب مفید دینی و مذهبی یا فلسفه زندگی و حیات اخروی آشنا نموده و ایمان  باور های دینی ایشان را تقویت نمایید و ارتباط الهی و گفتمان عاشقانه با خداوند را به ایشان یاد دهید و به او بگویید که یاد و نام خدا آرام بخش قلب هاست و خداوند در تمام لحظات یار و یاور و همراه اوست.و در این صورت مطمئن که کمتر آسیب پذیر می شود.

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “راز های تربیت فرزندان صالح و موفق”