رهایی از فشار روانی در عرض ده دقیقه قسمت دوم

مجموعه: روانشناسی, زندگی بهتر تعداد بازدید: 190
رهایی از فشار روانی در عرض ده دقیقه قسمت دوم

۵-قدم بزنید.

از جای خود بلند شوید و۱۰دقیقه قدم بزنید.پیاده روی به انسان آرامش می بخشد.

طبق بررسی های انجام شده،اشخاصی که هفته ای چهار بار پیاده روی می کنند،کمتر رنج می کشند و بهتر می خوابند.آیا در طول روز نیم ساعت وقت اضافی ندارید؟ پی آن را هدر ندهید.موقعی که تحت فشارید،پنج یا ده دقیقه پیاده روی ممکن است موثر باشد.

رهایی از فشار روانی

رهایی از فشار روانی

۶-نفس عمیق بکشید.

به مدت ۵دقیقه و در هر دقیقه ۶بار نفس عمیق بکشید.به عبارت دیگر مدت دم و بازدم هر کدام حدودا ۵ ثانیه طول بکشد.

ما معمولا تند و بریده بریده نفس می کشیو،به ویژه وقتی مضطرب می شویم کشیدن چند نفس عمیق سبب می شود که فرد شانه هایش را کش داده و عظله هایش را شل کند.پژوهشگران پی برده اندهنگامی که مردم به یوگا یا دعا می پردازند.ضرباهنگ نفس شان به پنج ثانیه دم و بازدم تقلیل یافته  با چرخه ده ثانیه ای که معمولا در فشار خون روی می دهد،دمساز می گردد.از طریق هماهنگ ساختن تنفس نه تنها آرام می شوید بلکه سلامت دستگاه های قلبی-عروقی خویش را را هم بهبود می بخشیم.

یک کارشناس توصیه می کند اگر سراسر روزتان پر از مشکلات و ناکامی های جزیی استروی ساعت مچی یا ساعت دیواریتان را با لاک سفید مشخص کنید.با هر بار دیدن آن نقطه سفید،دو سه نفس عمیق و طولانی بکشید.با نایت تعجب در خواهید یافت که چگونه به این ترتیب سریعا  آرامشتان را به دست می آورید.

۷-عضلاتتان را کاملا شل کنید.

درست  قبل و بعد از خواب به مدت۵دقیقه،تمامی عضلات بدنتان را شل کنید.از انگشتان پا آغاز کنید. ابتدا آن ها را منقبض و سپس شل کنید.آنگاه به ترتیب سراغ عضله ها و ساق پا،ران و…رفته و با سفت و شل کرد ماهیچه های صورت،کار را به پایان ببرید.چنانچه روزتان را با تنش آغاز کنید،امکان دارد سراسر روز به همین حال بمانید.در صورتی که مشکلات را با خود به بستر ببرید،احتمالا خوابتان را هم و بر هم می زنید. باید آغاز و پایان روز  با یک یک یا دو دقیقه تن آرامی (ریلکسیشن)همراه باشد.

 

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “رهایی از فشار روانی در عرض ده دقیقه قسمت دوم”