رهایی از فشار روانی در عرض ده دقیقه

مجموعه: روانشناسی, زندگی بهتر تعداد بازدید: 171
رهایی از فشار روانی در عرض ده دقیقه

چنان چه انسان  به تنش شدید یا ملایمی گرفتار شود. یافتن راهی برای رهایی از آن نه تنها به حفظ سلامت عقل می انجامد بلکه زندگی بخش هم هست.فشار روحی مداوم  به قلب آسیب رسانده و حتی به انسداد شریان ها منتهی می گردد.یافته های جدید حاکی از آن است که فشار روانی سبب ورود هورمون های استرس زا به جریان خون گشته و به این ترتیب قدرت دفاعی بدن انسان را تضعیف می کند و او را در برابر عفونت های همچون سرما خوردگی و آنفولانزا آسیب پذیر تر می سازد. با این کار راهکار های ثابت شده ای برای فرونشاندن تنش وجود دارد.

به عقیده فدریک لوسکین،روان شناس و پژوهنده دانشگاه استانفورد،گرفتاری جمع کثیری از  مردم به اندازه ای است که قادر نیستند فشار روحی را متوقف ساخت و از پس آن برآیند.انسان نباید برای غلبه بر تنش زندگی اش را آشفته تر سازد.اما اعمالی است که فرد می توانددر جایی از آن استفاده  کند بی آن که بیش از چند دقیقه  وقت صرف کند. و در نتیجه پیش از مهار شدن استرس،آن را از واکنش باز دارد.حقیقت این است که اگر کسی خونسرد بودن را یاد بگیرد،به راستی کمتر احساس پریشان حالی می کند.

حال این روش ها را بیاموزید تا ببینید اثر کدام یک بیشتر از بقیه است.آن چه که اهمیت دارد،یافتن دو یا سه شیوه است تا شما بتوانید هر بار که فشار روحیتان زیاد شد،آن را به کار بندید.

رهایی از فشار روانی

رهایی از فشار روانی

۱-دست از کار بکشید.

در طول روز لااقل یک بار،پنج تا ده دقیقه آرام بنشینید و هیچ کاری نکنید.

آرام نشستن،ضربان قلب را آهسته کرده،از میزان فشار خون می کاهد و با آشکار ترین تاثیرات تنش به مقابله بر می خیزد.بنا به گفته جیمزکارمودی،روانشناس:ما از دگرگون ساختن گذشته عاجزیم،از پیش بینی آینده درمانده ایم.تنها چیزی که هر یک از ما می توانیم مهار سازیم،لحظه کنونی است.

۲-با صدای بلند بخندید.

چیز های خنده دار را دم دستتان نگه دارید.آن ها ممکن است مجموعه ای از بریه های خنده دار روزنامه باشند و یا یک کاست صوتی جالب و بامزه.می توانید لحظاتی از وقت خود را به اندیشیدن در مورد تماشای مجموعه تلویزیونی دلخواهتان سپری سازید.در طول روز،گاه گاهی به این عمل رو کنید.

لی برک،پژوهشگر،اظهار می دارد:یکی از موثرترین عوامل بازدارنده فشار روانی هنگام شب است و آن زمانی که پی از گذراندن یک روز طولانی به تماشای مجموعه های تلویزیونی مورد علاقه یمان می نشینیم.

او همچنی معتقد است که:خنده از ته دل،از مقدار هررمون های تنش زا همچون کورتیزول و اپی نفرین می کاهد.و اگر به داوطلبان گفتهشود در آزمایش شرکت خواهند جست که شامل تماشای فیلم ویدیویی خنده دار است،خلق و خوی بهتری می یابند ومیزان فشار روانی شان تقلیل می یابد.

۳-رادیو و تلویزیون را روشن کنید.

موقعی که سرگرم انجام کاری تنش زا هستید،به موسیقی مورد علاقه تان گوش بسپارید.تحقیقاتنشان داده است  کشانی که بی سر وصدا کار می کنند میزان فشار خون و ضربان قلبشان افزایش  می یابد ولی کسانی که همزمان به موسیقی گوش فرا می دهند کمتر دچار فشار روحی می شوند.

۴- به موضوعات نشاط انگیز بیندیشید.

حواس خود را به مدت چند دقیقه بر روی کسی یا چیزی متمرکز کنید که به آن عمیقا پایبندید.یا صحنه ای از تعطیلات آرام بخش را در نظر مجسم کنید. استفاده از عبارتی که درباره خودتان یا دنیار اطرافیان،احساس مثبتی به شما ببخشد،نیز اثر بخش است.

لوسکین که پیرامون قدرت عفو و بخشش به مطالعه پرداخته اظهاد می دارد:بخش زیادی از فشار روانی وارد بر ما،ناشی از هیجانات منفی است که بر خود هموار می سازیم.از قبیل بغض و کینه،خشم و آسیب و آزار.تنها اندیشیدن در مورد کسی که عصبانیان  کرده است سبب می شود که میزان هورمون های زیانبار تنش زا افزایش یابند.اما اگر به اشخاص و افراد محبوب فکر کنید تاثیر عکس دارد.

 

 

 

 

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “رهایی از فشار روانی در عرض ده دقیقه”