روان شناسی شادی

مجموعه: روانشناسی تعداد بازدید: 859
روان شناسی شادی

شادی چیست؟ به نقل از ارسطو اگر از مردم بپرسیم عالی ترین خوبی های قابل دسترس چیست؟ خواهند گفت: «شادی»

در واقع شادی بزرگترین موهبتی است که داریم. شادی یکی از هیجانات ماست و طیف هیجانات ما از سوگ و ناامیدی تا وجد و سرخوشی را در بر میگیرد. شادی واژه ای است که شاید ما به سادگی از کنار آن بگذریم و نسبت به آن توجهی نشان ندهیم، در واقع برای شاد شدن به دنبال بهانه های گوناگون می گردیم.

تقریبا اکثر مردم بیشتر تمایل دارند تا در مواقع غم و ناراحتی به دوستان خود سر بزنند و از کنار مسائل شاد به راحتی می گذرند. بیشتر زمانی که مشکلی داریم با دوستانمان تماس می گیریم و غم هایمان را با آنها قسمت می کنیم اما وقتی شاد هستیم سعی نمی کنیم آن را انتقال دهیم. برای شاد زیستن نباید دنبال بهانه باشیم، شادی در یک قدمی ماست، با ما است و می تواند در هر زمان تجربه شود. متاسفانه اکثر مردم همیشه برای ناراحتی و غصه های خود دلیلی می آورند تا شاد نباشند، آیا امکان پذیر است که زندگی بدون مشکل باشد پس بهتر نیست هر مشکلی را به نوعی دیگر بنگریم.

روان شناسی شادی

روان شناسی شادی

شادی به نظر مردم عادی مترادف با لذت و در سطح بالاتر و از نظر خواص، معادل عملکرد خوب است. روانشناسان در صدد هستند تا علل شادی و فرآیند هایی را که باعث شادی می شوند، پیدا کنند تا بتوانند راه هایی را برای بهبود شادی بیابند. آنها دریافته اند افرادی که عزت نفس، احساس کنترل، خوش بینی و هدف مندی بیشتری دارند از افراد دیگر شادترند. یکی از رایج ترین روش هایی که افراد شاد را با آن تعریف می کنند، لذت بردن است.  افراد شادی را با لذت بردن، رضایت مندی از زندگی و نداشتن احساس منفی تعریف می کنند. لذت، جنبه هیجانی شاد است و رضایت مندی، جنبه شناختی آن است.

هیجانات دو دسته اند، هیجانات منفی (مثل خشم، اضطراب، افسردگی) و هیجانات مثبت (مثل لذت، آرامش، اعتماد به نفس).

لذت بردن را می توان در لحظات خوشی افراد مشاهده کرد که نمود آن خنده است و بیشتر آنی و موقت است. آرامش را می توان در حالتی از استراحت و آرامیدگی یافت و بهترین روش مورد استفاده آن تماشای نمایش تلویزین است.

 

ابزار هیجانات

ما هیجانات خود را فقط از طریق کلمات ابراز نمی کنیم. علائمی غیر کلامی مثل: ابراز چهره ای، ژست، وضعیت بدن، حرکات چشم و تن صدا بسیار آگاهی دهنده هستند. مکان اصلی ابراز هیجانات صورت است که می تواند شماری از هیجانات را ابراز کند.

شاخص های غیر کلامی مرتبط با شادی: لبخند زدن، وضعیت بدنی باز و غیر دفاعی، خوش بینی توام با بشاش بودن صدا است که تقریبا در اکثر فرهنگ ها به طور مشترک وجود دارد.

در واقع ما قادر به کنترل مولفه های کلامی خود هستیم اما نمی توانیم مولفه های غیر کلامی رفتار خود را پنهان کنیم. گاهی نیز آگاهانه، بیانات چهره ای ما خلاف احساسات درونی ماست.برای مثال دو رقیب در یک مسابقه ورزشی گاهی به هم لبخند می زنند، مثل زمانی که ضربه می خورند و گاهی وقتی می بازند، اما مطمئنا این لبخند نشان دهنده احساس واقعی آنها نیست و احساس آنها پنهان مانده است.

لبخند زنان در مقایسه با مردان، بیشتر احتمال دارد که احساسات واقعی آنها را بپوشاند. به طورسنتی، نقش اجتماعی زنان با سلطه پذیری و عطوفت بیشتری همراه می باشد، بنابراین لبخند جزو جدایی ناپذیر شیوه رفتار زنان بوده است. در یک بررسی مشخص گردید که لبخند پدر در مقایسه با لبخند مادر اطلاع دهنده تر است. وقتی پدر به فرزند خود لبخند می زند در مقایشه با وقتی که لبخند نمی زند، معمولا مهربان تر و تایید کننده تر است. تعجب آور اینکه مادرانی که به فرزندانشان لبخند می زنند در مقایسه با مادرانی که لبخند نمی زنند بیشتر احتمال دارد که با فرزند خویش نا مهربان باشد. گاهی افرادی که بیشتر تظاهر به شادی می کنند، بیشتر احتمال دارد که دچار غم و اندوه باشند. در واقع این افراد یک نقاب شادی بر صورت خود می زنند تا درون غمگین خود را بپوشانند.

 

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “روان شناسی شادی”