روش های ایجاد نشاط در زندگی (۱)

مجموعه: روانشناسی, زندگی بهتر تعداد بازدید: 455
روش های ایجاد نشاط در زندگی (۱)
روش های ایجاد نشاط در زندگی

روش های ایجاد نشاط در زندگی

۱- به خود اجازه دهید تا شاد باشید

حتما درزندگی خود موفقیت هایی کسب کرده اید که دوست داشتید شاد باشید و لذت ببرید ولی در همان زمان، زمزمه ای در سر خود شنیده اید که: الان وقت شادی نیست. انسان موجود خارق العاده ای است که قادر است در آن واحد بسیاری از هیجانات و احساسات را در ذهن خود تداعی و حس کند. هرگاه خود را از لذایذ زندگی بی نصیب کنید، یعنی از یک زندگی کامل محروم کرده اید. اینجاست که باید با خود عهدی ببندید و آن این است که به موجب این پیمان، به خود اجازه دهید که از هر چیز پسندیده ای لذت ببرید.

 

۲- شادی و نشاط را در طبیعت پیدا کنید

آنقدر در برنامه روزانه خود غرق نشوید که از زیبایی های دنیای اطراف غافل شوید. هر چیزی که دارای استعداد بلقوه باشد می تواند برای شما شادی آور باشد. این نکته را سرلوحه زندگی خود و فرزندانتا قرار دهید.

 

۳- به دنبال عوامل اصلی ایجاد شادی و نشاط باشید

منتظر نباشید تا شادی به دنبال شما بیاید بلکه شما به دنبال انجام کار هایی باشید که به زندگیتان نشاط، هدف و معنا بدهد. مثلا خوب است که به فکر نوشتن یک برنامه زندگی برای خود باشید. برنامه ای که در آن نکاتی درج شده که رعایت آنها انگیزه شادی و نشاط را در شما زنده می کند. مواردی از قبیل عشق ورزیدن، بالا بردن سطح سلامتی و نشاط بچه ها، تحکیم روابط دوستانه، بودن فردی محرب و قابل اعتماد، تکیه گاهی مطمئن برای افراد کم تجربه و ناآزموده و بدین ترتیب داشتن زندگی پر معنا.

 

۴- به هشدار های درونی«شادی بخش» توجه کنید

شادترین مردم کسانی هستند که راه خود را در زندگی پیدا کرده اند و راهکار های لازم را برای رسیدن به هدفشان و کسب شرایط بهتر چه از نظر روحی و چه از نظر جسمی به دست آورده اند. به عنوان مثال، اگر از موقعیت شغلی خود و درآمدتان راضی نیستید، طوری که روحیه و انگیزه کار را از دست داده اید، این پایان راه نیست بلکه با یک راهکار کوچک، می توانید خود را از نظر روحی تقویت کرده و در خود انگیزه ایجاد کنید.

 

۵- کودکانتان را به خوبی آموزش دهید

هرگز از بچه ها پرسیده اید که پاداش امروز شادی برای شما چه بوده است؟ اگر نه بعد از این، این سوال را به عنوان پرسش اصلی روزانه قرار دهید. با طرح این سوال ذهنشان را برای جنبه های مثبت زندگی و فاکتورهایی که می توانند شادی و نشاط را در وجودشان تقویت کنند، متمرکز کرده اید. ناراحت نشوید چون در ابتدا بچه ها نگاه تمسخر آمیز و ناباورانه ای به موضوع خواهند داشت ولی کم کم متوجه اهمیت موضوع خواهند شد. در همین آموزش شما باید بچه ها را در انتخاب فعالیت های فرح بخش بعد از خستگی درس و مدرسه یاری کنید.

 

۶- شادی را خلق کنید

انجام کارهای خارج از منزل، تنظیم مخارج خانواده و یا حتی پرداخت صورت حساب های منزل از جمله کارهایی هستند که به شما کمک می کنند تا قابلیت های خود را پیدا کنید و به حس خود باوری برسید و از این حس لذت ببرید. بدین ترتیب شما می توانید بازتاب این اعمال را در چهره راضی خانواده پیدا کرده و ببنید.

 

برای مشاهده قسمت دوم روی ایجاد نشاط در زندگی کلیک کنید.

 

 

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “روش های ایجاد نشاط در زندگی (۱)”