روش های علمی ثابت شده برای شاد زیستن

مجموعه: روانشناسی, زندگی بهتر تعداد بازدید: 14
روش های علمی ثابت شده برای شاد زیستن

همه فکر می کنن میدونن چجوری شاد میشن مثل درآمد بالا، لاغر کردن و خیلی چیزای دیگه. اما شادی و رضایت مندی از زندگی رو میشه توی کارهای کوچیک اما ارزشمند دیگه ای پیدا کرد. شاید براتون کمی غیرمنتظره باشه اما واقعیت داره این ها روش های علمی و تحقیق شده ای هستن که تاثیر زیادی در سطح شادی و رضایت شما از زندگی دارن.

شاد زیستن

نعمت های خود را بشمرید

در یک تحقیق علمی که از دو گروه تشکیل شده بود از یکی از گروه ها خواستند نعمت هایی که دارند را روزانه بنویسند و از گروه دیگر خواستند روزانه از چیزهایی که ناراضی هستند بنویسند. در پایان گروه اول که نعمت های خود را می نوشتند رضایت مندی و خوش بینی بیشتری نسبت به گروه دوم از زندگی خود داشتند. از همه مهم تر این که بیشتر ورزش می کردند و کمتر مریض می شدند. پس همین حالا یک دفترچه بردارید و لیست نعمت های خود را هر روز در آن یادداشت کنید.

کار فرهنگی انجام دهید

زنانی که در کارهای فرهنگی مثل موسیقی و هنر شرکت می کنند از زندگی خود رضایت بیشتری دارند. البته برای مردها این کار به صورت غیرفعال نتیجه بهتری داشت. مثل شرکت کردن در کنسرت یا رفتن به موزه. آیا آخرین باری که مداد رنگی دست گرفته اید در مدرسه بوده؟ الان هم می توانید امتحان کنید تا از نتایج آن در روحیه و حس خوب به زندگی بهره مند شوید.

داوطلب شوید

کمک کردن به دیگران یا انجام دادن کاری برای دیگران نه تنها برای آن ها مفید است بلکه روحیه خودتان را هم خوب می کند. کمک کردن به دیگران با کاهش افسردگی، بهبود سلامت و حس رضایت از زندگی در ارتباط است.

همچنین بخوانید: علائم جسمی افسردگی

کارهای هیجان انگیز انجام دهید

وقتی مردم چیز جدید و هیجان انگیزی را تجربه می کنند بیشتر احساس شادی می کنند و بیشتر داوطلب کمک کردن به دیگران می شوند. این احساس حتی با خواندن تجربیات دیگران هم در شما ایجاد می شود. پس حتی خواندن یک کتاب هیجان انگیز هم برای بهتر شدن روحیه شما کافی است.

مراقبه کنید

مراقبه ساختار ذهنتان را تغییر می دهد. کسانی که مراقبه می کنند حجم سلول ها در قسمت آمیگدال مغز آن ها که مسئول ترس، اضطراب و استرس است کاهش می یابد.

برای دیگران پول خرج کنید

برای این کار نیاز نیست میلیونر باشید. در یکی از تحقیقات که از دو گروه تشکیل شده بود از یکی از گروه ها خواسته شد مبلغ معینی را در مدت زمان مشخصی برای خودشان هزینه کنند و از گروه دیگر خواسته شد همان مبلغ را در همان مدت زمان برای دیگران هزینه کنند. در نتیجه گروه دوم شادتر و رضایت بیشتری از زندگی داشتند.

خوب بخوابید

خواب کافی هم در ذهن تاثیر مثبت دارد و هم در وضعیت پوست. از همه مهمتر در میزان شادی افراد نیز موثر است. پس از امشب یک ساعت زودتر به رختخواب بروید.

پشت میز کار نهار نخورید

کسانی که بیرون از محل کار غذا می خورند شادتر از کسانی هستند که پشت میز کار و هنگام کار غذا می خورند.

ورزش کنید

همه می دانیم که ورزش استرس را کاهش می دهد، خلاقیت را بالا می برد و روحیه را بهتر می کند. دلیل تمام این ها ترشح اندورفین هنگام ورزش است.

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “روش های علمی ثابت شده برای شاد زیستن”