سئو تصاویر: چگونه رتبه بهتری در جستجو های تصویری کسب کنیم؟

مجموعه: آموزش, آموزش کامپیوتر تعداد بازدید: 15
سئو تصاویر: چگونه رتبه بهتری در جستجو های تصویری کسب کنیم؟

در این مقاله ما قصد داریم تمام آنچه که شما برای سئو تصاویر بدان نیاز دارید و باید برای بهبود رویت پذیری تصاویر وب سایت خود در جستجو های تصویری آن را رعایت نمایید، برای شما بازگو نماییم.

 

سئو تنها درباره بهینه سازی محتواهای نوشتاری نمی باشد و تمامی محتواهایی که در یک وب سایت استفاده می گردند اعم از تصاویر و ویدیو ها نیز باید بهینه سازی گردند. بهینه سازی تصاویر و ویدیو ها در وب سایت فرصت جدیدی را برای صاحبان وب سایت ها ایجاد می کند تا بتوانند با استفاده از آن ترافیک وب سایت خود را افزایش دهند. بهینه سازی تصاویر در وب سایت به صاحبان وب سایت ها امکان دیگری می دهد تا با استفاده از آن رتبه وب سایت خود را در نتایج جستجو ها بهبود دهند و رویت پذیری وب سایت خود را برای کاربران افزایش دهند. جالب است بدانید که داشتن یک لوگوی جذاب، تصاویر زیبا و ویدیو های جالب می تواند به اندازه محتوای نوشتاری وب سایت و در برخی مواقع حتی بیش از آن در جذب کاربران به وب سایت شما موثر باشد.

ممکن است شما در بهینه سازی محتوای های نوشتاری در وب سایت بسیار زبردست باشید و از توانایی بسیار بالایی برخوردار باشید اما ندانید که چگونه باید محتواهای تصویری را بهینه سازی کنید و این کار را از کجا باید شروع نمایید.

برایبهینه سازی تصاویر در یک وب سایت شما باید چه فاکتور هایی را در کار خود لحاظ کنید؟

آیا استفاده از کلیدواژه ها در بهینه سازی تصاویر درون وب سایت نیز اهمیت دارد یا خیر؟

در این مقاله ما قصد داریم تمام آنچه که شما برای سئو تصاویر بدان نیاز دارید و باید برای بهبود رویت پذیری تصاویر وب سایت خود در جستجو های تصویری آن را رعایت نمایید، برای شما بازگو نماییم. البته مقوله بهینه سازی تصاویر در گذشته نیز مورد توجه بوده است و مقالات متعددی درباره آن نوشته شده است اما آنچه شما در این مقاله مطالعه خواهید نمود جدید ترین و بروز ترین نکاتی است که شما باید برای سئو تصاویر در وب سایت آن ها را در نظر داشته باشید.

سایز تصاویر

سایز تصاویر درون وب سایت شما می تواند تاثیر بسزایی در سرعت کلی بارگذاری وب سایت شما داشته باشد. در واقع سایز تصاویر درون وب سایت تاثیر بسزایی بر یکی از اصلی ترین فاکتور های رتبه بندی در یک وب سایت می باشد دارد. قرار دادن تصاویر بزرگ و دارای حجم بالا در وب سایت می تواند موجب کندتر شدن سرعت بارگذاری وب سایت و بخصوص بارگذاری وب سایت در تلفن های همراه گردد.

البته ممکن است داشتن تصاویر با کیفیت در وب سایت از این رو برای شما اهمیت داشته باشد که تصاویر با کیفیت زیبا تر بوده و بیشتر می توانند نظر کاربران را جلب نمایند، استفاده از تصاویری که از کیفیت بالایی بر خوردارند به خصوص برای کسانی که قصد دارند وب سایت آن ها قادر به کسب رتبه بهتری در جستجو های تصویری باشد، بسیار حائز اهمیت می باشد. از این رو این افراد باید بتوانند تعادل و مصالحه ای میان کیفیت تصویر و سرعت بارگذاری وب سایت ایجاد نمایند که نه تصاویر آنها بی کیفیت باشد و نه موجب کندتر شدن بارگذاری وب سایت آنها گردد.

در هر صورت شما باید هنگام بهینه سازی تصاویر برای وب سایت خود به خاطر دشته باشید که تصاویر شما به گونه ای نباشند که زمان بسیار طولانی برای بارگذاری آنها نیاز باشد، زیرا این تصاویر هیچ گاه دیده نخواهند شد و کاربر پیش از لود شدن آنها صفحه را ترک خواهد نمود. در واقع این تصاویر هیچ سودی برای شما و کاربر شما نخواهند داشت. مقالات آموزشی متعدد در زمینه چگونگی کم کردن حجم تصاویر برای وب سایت بدون از دست رفتن کیفیت آن و یا سایز مناسب تصویر برای و وب سایت وجود دارد و شما می توانید با استفاده از آن ها راه کارهای مناسبی برای کاهش حجم و اندازه تصاویر وب سایت خود بیابید. اما ما در ادامه اشاره کوچکی به نکات مربوط به سایز تصاویر وب سایت خواهیم انداخت.

تصاویری که می خواهیم در وب سایت استفاده نماییم، را با چه پسوندی ذخیره کنیم؟ تصاویری که دارای پسوند GIF، JPEG و PNG می باشند برای استفاده در وب سایت مناسب تر هستند. در واقع این نوع فایل های تصویر (فایل های ذخیره شده با پسوند های GIF، JPEG و PNG)، دارای مناسب ترین حجم و کیفیت برای استفاده در وب سایت می باشند و بیش از ۹۶% ترافیک تصاویر موجود در اینترنت را فایل های تصویر با پسوند GIF، JPEG و PNG تشکیل می دهند.

در ذخیره یک تصویر به صورت یک فایل PNG موجب می شود که تصویر علاوه بر دارا بودن کیفیت بالا از نرخ فشردگی بالایی نیز بر خوردار باشد و چنین تصویری با چنین قابلیت هایی می تواند بهترین انتخاب شما برای تصویر مورد نظر برای وب سایت شما باشد. ذخیره یک تصویر به صورت یک فایل JPEG موجب می شود که تصویر ۱۰ برابر بیشتر از حالت ذخیره آن با فرمت PNG و GIF فشرده گردد اما این فرمت تصاویر به دلیل فشردگی بسیار بالا کیفیت تصاویر را به شدت کاهش می دهد و این مساله استفاده از تصاویر با فرمت JPEG برای وب سایت را چندان مطلوب نمی کند. از این رو استفاده از این فرمت در وب سایت تنها زمانی مورد استفاده قرار می گیرد که کیفیت تصاویر چندان مورد توجه نباشد.

ذخیره کردن تصاویر با فرمت GIF موجب کاهش کیفیت تصاویر نمی گردد و قابلیت فشردگی خوبی را نیز فراهم می آورد. اما تنها نقطه ضعف فرمت تصویر GIF آن است که موجب می شود که تفکیک رنگ در تصاویر سخت شود و یا به عبارت دیگر جزییات مربوط به رنگ ها در هنگام ذخیره سازی تصویر از دست برود. از این رو این فرمت تصاویر تنها برای تصاویر به فرم انیمیشن و یا فلوچارت ها و تصاویری که مربوط طبیعت و یا هنر نباشند مناسب می باشد.

نام تصاویر

انتخاب نام مناسب برای تصاویر می تواند در رتبه بندی آنها بسیار تاثیر گذار باشد. شما با انتخاب نام مناسب برای یک تصویر به گوگل کمک خواهید نمود که درک درستی از محتوای تصویر شما بیابد و متوجه شود که تصویر شما درباره چیست و قصد شما از قرار دادن این تصویر در وب سایت، ایجاد درک بهتر در درباره چه مفهومی به کاربران بوده است. در واقع اینجا جایی است که استفاده از کلید واژه ها در بهینه سازی تصاویر وارد می شود (البته استفاده از کلیدواژه ها برای ایجاد تخصیص alt تصاویر نیز مورد استفاده قرار می گیرد که ما در بخش های بعدی آن را برای شما توضیح خواهیم داد).

برای مثال اگر شما در حال استفاده از یک تصویر مربوط به طبیعت در وب سایت خود هستند، اختصاص دادن یک نام مناسب و مرتبط مثل nature-Photography.png می تواند شانس تصویر شما را در رتبه بندی ها افزایش دهد. حال تصور کنید که تصویر شما که یک عکس مربوط به یک منظره ی طبیعی می باشد با نامی مثل DSC_1977.png نام گذاری شده باشد، انتخاب چنین نامی برای یک تصویر موجب می شود که موتور جستجوگر با دیدن نام تصویر هیچ برداشتی از مفهوم و محتوای تصویر نتواند کسب نماید و لذا شانس رتبه بندی تصویر موجود در وب سایت شما برای موضوعات مرتبط با آن و یا هر موضوعی، کاهش می یابد. حتی اگر شما بتوانید در انتخاب نام تصویر جزییات بیشتری را نیز ذکر نمایید برای مثال نام تصویر خود را Asalem_be_khalkhal_road_in_gilan_nature-Photography. png انتخاب کنید، می توانید به موتور جستجوگر بفهمانید که دقیقا تصویر شما چیست و مربوط به چه موضوعی می باشد و در این صورت احتمال رتبه بندی تصویر شما برای موضوع مربوطه به شدت افزایش می یابد.

اگر شما هیچ عنوانی در هنگام آپلود تصویر در سایت برای آن انتخاب ننمایید و در واقع تصویر شما بدون عنوان باشد، نام فایل تصویر شما به ناچار به جای عنوان تصویر شما نیز قرار خواهد گرفت و این مساله ضرورت واضح و دقیق بودن نام فایل تصویر را افزایش می دهد.

اطلاعات بیشتری درباره تخصیص عنوان تصویر و تخصیص alt تصویر در بخش های بعدی این مقاله آورده شده است.

تخصیص alt یاAlt Attributes

تخصیص alt متنی است که به عنوان جایگزین تصویر شما در زمانی که تصویر قادر به بارگذاری نباشد، نمایش داده می شود. در واقع زمانی که شما برای یک تصویر یک تخصیص Alt انتخاب می کنید، هرگاه که تصویر به هر دلیلی بارگذاری نشود، تخصیص alt مربوط به آن به جای آن در کادر تصویر برای کاربر نمایش داده خواهد شد. البته تخصیص Alt بیشتر به منظور ایجاد توضیحی از تصویر برای موتورهای جستجوگر ایجاد می شود، چون موتورهای جستجوگر چشم ندارند که قادر به دیدن تصاویر باشند و لذا نمی توانند درک درستی از تصاویر بدست آورند، تخصیص alt برای تصاویر ایجاد می گردد تا موتورهای جستجوگر با خواندن آن متوجه شوند که تصویر موبرطه درباره چه موضوعی است تا بتوانند به درستی آن را رتبه بندی نمایند.

بنابر این تخصیص Alt ، نام فایل تصویر و همچنین عنوان تصویر بهترین محل ها برای گنجاندن کلیدواژه ها می باشند و استفاده از کلیدواژه ها در این محل ها می تواند بر سئوی تصویر تاثیر مستقیمی داشته باشد. اما به خاطر داشته باشید که شما نباید در این محل ها به هیچ وجه کلیدواژه ها را انباشته کنید و یا از تعداد زیادی کلیدواژه در کنار هم استفاده نمایید که ترتیب آن ها در کنار هم ترکیب نا مفهومی ایجاد نماید. دقت داشته باشید که انباشته کردن کلیدواژه ها روشی نادرست است چه در بهینه سازی متن ها و چه در بهینه سازی تصاویر و این کار موجب می شود که کاربران علاقه ای نداشته باشند به وب سایت شما مراجعه نمایند و محتوای آن را مطالعه کنند علاوه بر این موتورهای جستجوگر نیز متوجه این کار شما می شوند و ممکن است آن را به منزله تلاش برای فریب دادن گوگل در نظر بگیرند.

عنوان تصاویر

عنوان تصویر یا Title Text چیزی شبیه به نام فایل تصویر می باشد و هدف آن نام گذاری برای تصویر درون سایت است، البته تفاوت عمده ای که میان عنوان تصویر و نام فایل تصویر وجود دارد، این است که نام فایل تصویر تنها برای موتورهای جستجوگر می باشد و نیازی نیست برای کاربران بهینه سازی شود، در حالی که عنوان تصویر برای کاربران ایجاد می گردد و باید به گونه ای باشد که برای شخص بیننده قابل درک و با مفهوم باشد از این رو استفاده از علائمی مثل خط فاصله یا دش، آندرلاین، اسلش و دیگر علائمی که برای جدا کردن کلمات در نام فایل استفاده می گردد، در عنوان تصویر مجاز نمی باشد.

شما می توانید عنوان تصویر خود را به گونه ای انتخاب نمایید که دیگر نیازی به استفاده ازتخصیص alt و حتی نام فایل وجود نداشته باشد. اگر عنوان شما به قدر کافی جامع و شامل و باشد و توضیح خوب و کاملی از تصویر مربوطه ایجاد نماید در این صورت دیگر نیازی به تگ alt و نام فایل تصویر برای بهینه سازی نخواهد بود برای مثال فرض کنید شما قصد داشته باشید یک تصویر ۳*۴ از یک فرد سر شناس در وب سایت خود منتشر نمایید، در این صورت اگر شما عنوانی تصویری به فرم “عکس ۳*۴ آقاب علی پروین” ایجاد کنید، این عنوان به قدر کافی اطلاعات در اختیار موتور های جستجوگر قرار خواهد داد و دیگر نیازی به هیچ توضیح اضافه ای نمی باشد. البته من به شما توصیه می کنم که حتی اگر عنوان مناسب و جامعی برای تصاویر خود انتخاب نمودید باز هم برای اطمینان از ایجاد درک درستی از تصویر در موتورهای جستجوگر باید تگ alt و نام فایل تصویر مناسبی برای تصاویر وب سایت خود انتخاب نمایید.

متن Alt یا Alt Text

این فیلد برای تفصیر تصویر استفاده شده یعنی شما باید این فیلد را با اطلاعاتی درباره آنچه که تصویر شما آن را نمایش می دهد پر کنید. متن Alt نه تنها به موتورهای جستجوگر کمک می کند تا درک درستی از تصویر بدست آورند بلکه آنها را در درک متن های پیرامون تصویر (متن هایی که تصویر مربوط به آنها بوده و درباره آنها توضیحات بصری برای کاربران ارائه می نماید) نیز یاری می نماید. از این رو ایجاد متن Alt مناسب برای تصاویر از اهمیت بسیار زیادی برخوردار می باشد.

در صورت امکان باید در متن Alt حد اقل یکی از تصاویر وب سایت شما، کلیدواژه های اصلی مد نظر شما استفاده شده باشد اما شما به هیچ وجه نباید با زور کلیدواژه ها را در متن Alt بگنجانید. متن Alt باید تا حد ممکن واضح، توضیحی، نوشته شده با زبانی ساده و کاملا با مفهوم باشد. شما برای ایجاد متن Alt باید تصور کنید که قصد دارید محتویات تصویر را برای کسی که نمی تواند آن را ببیند شرح دهید و به او بگویید که این تصویر درباره چیست و چه چیزی را شرح می دهد. در چنین شرایطی شما کدام جزییات کلیدی متن را برای وی شرح خواهید داد؟

در برخی از راهنماهایی که برای ایجاد متن Alt نوشته شده اند، طول مجاز مشخصی برای نوشتن متن Alt توصیه شده است. برخی این حد مجاز را ۸۰ تا ۱۵۰ کاراکتر در نظر گرفته اند، اما در حقیقت هیچ محدودیت تعداد کاراکتر مجازی برای متن Alt وجود ندارد و متن Alt باید به قدری طولانی باشد که بتواند توضیح کافی و مناسبی از تصویر و متن اطراف آن ایجاد نماید در واقع می توان گفت که متن Alt می تواند به قدر نیاز طولانی باشد. شما باید سعی کنید که متن Alt را تا حد ممکن کوتاه تر بنویسید اما به هیچ وجه نباید مطالب ضروری را به خاطر کوتاه تر شدن متن alt حذف نمایید.

مرور کلی مطلب

به طور خلاصه شما باید موارد زیر را در بهینه سازی تصاویر درون وب سایت خود رعایت نمایید تا تصاویر شما بتوانند در رتبه بندی های موتورهای جستجوگر رتبه بهتری کسب نمایند:
•    سعی کنید که حجم تصاویر را کاهش دهید ولی در این پروسه لطمه ای به کیفیت آن وارد ننمایید.
•    نام فایل مناسبی برای تصاویر درون وب سایت انتخاب نمایید.
•    انتخاب تخصیص Alt مناب و تا حد ممکن واضح و توصیفی.
•    انتخاب محتواهای مناسب برای پیرامون تصویر مربوطه (محتواهایی که در اطراف تویر قرار دارند باید یا موضوع تصویر مرتبط باشند)و
•    استفاده از تصاویر گرافیکی و عکس های نو آورانه.
•    ایجاد تصاویری تعامل بر انگیز که کاربران آنها را در شبکه های اجتماعی و با دیگر دوستان خود به اشتراک بگذارند.

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “سئو تصاویر: چگونه رتبه بهتری در جستجو های تصویری کسب کنیم؟”