سگ ها دنیا را چگونه می بینند؟

مجموعه: آیا میدانید..!, علمی و دانستنی تعداد بازدید: 11
سگ ها دنیا را چگونه می بینند؟

در بین تمام موجوداتی که در جهان وجود دارند، سگ‌ها ارتباط بهتری با انسان‌ها برقرار کرده‌اند. این امر باعث شده تا کنجکاوی انسان نسبت به سگ‌ها بیشتر باشد. در همین زمینه از‌آنجایی‌که سگ‌ها ارتباط نزدیک‌تری با انسان‌ها دارند، خالی از لطف نیست اگر در ادامه با هم ببینیم سگ‌ها دنیا را چگونه می‌بینند

دید سگ‌‌ها همانند حس‌ بویایی آن‌ها قوی نیست

همه به‌خوبی با قدرت چشمگیر شامۀ سگ‌ها آشنا هستیم؛ اما اگر برای شما این سؤال پیش آمده که سگ‌ها دنیا را چگونه می‌بینند باید بگوییم سگ‌ها آن‌چنان‌که باید‌و‌شاید بینایی قوی‌ای ندارند. حتی در گذشته گفته می‌شد که سگ‌ها دنیا را سیاه و سفید می‌بینند، اما این گفته صحت ندارند و سگ‌ها به‌نوعی دچار کور‌رنگی هستند.

چشم انسان سه مدل سلول مخروطی برای تشخیص رنگ دارد، در‌صورتی‌‌که سگ‌ها تنها دو نوع سلول مخروطی دارند و طیف رنگ‌های قرمز و سبز را نمی‌بینند.

از‌طرف‌دیگر سگ‌ها به‌اندازۀ انسان‌ها تیزبین نیستند و محیط اطراف خود را تار مشاهده می‌کنند. البته سگ‌ها حرکات را نسبت به انسان‌ها سریع‌تر تشخیص می‌دهند و در شب دید بهتری دارند.

سگ‌ها گل‌ها را آن‌چنان‌که ما می‌بینیم نمی‌بینند

سگ ها گل را چگونه می بینند

اگر به این فکر هستید که سگ‌ها دنیا را چگونه می‌بینند باید بگوییم سگ‌ها گل‌ها را بیشتر با بوی آن‌ها می‌شناسند تا تصویر آن‌ها. همان‌گونه که در بالا هم اشاره کردیم سگ‌ها در تشخیص رنگ قرمز مشکل دارند. تحقیقات نشان داده است بینایی سگ‌ها نسبت به انسان‌ها تارتر است و تیزبینی آن‌ها در مقابل انسان‌ها بین ۴ تا ۸ مرتبه کمتر است. در‌نتیجه بینایی سگ چیزی حدود ۲۰/۷۵ است.

به‌عبارت‌ساده‌تر سگ‌ها چیزی که انسان از فاصله ۲۲ متری تشخیص می‌دهد را از فاصله ۶ متری تشخیص می‌دهند.

سگ‌ها هم‌نوعان خود را چگونه می‌بینند

سگ‌ها هم‌نوعان خود را چگونه می‌بینند

از‌آنجایی‌که سگ‌ها قادر به تشیخص طیف رنگ قرمز نیستند، دانشمندان در گذشته بر این باور بودند که سگ‌ها اجسام را بیشتر در هاله‌ای از نور می‌بیند تا تصاویر بصری. اما تحقیقات اخیر این باور را کتمان کرده است.

سگ‌ها درک بیشتری در تشخیص طیف رنگ نسبت به روشنایی آن دارند. حتماً برای شما هم این پرسش پیش آمده است که سگ‌ها دنیا را چگونه می‌بینند و چه نگاهی نسبت به همنوعان خود دارند. باید بگوییم سگ‌ها نیز همنوعان خود را بر‌اساس رنگ مو تشخیص می‌دهند اما پارامترهای دیگری نظیر بو، ابعاد و هیکل نیز به سگ‌ها برای تشخیص همدیگر کمک می‌کند. با‌این‌حساب یک سگ قرمز ممکن است در نظر سایر همنوعان خود سبز به نظر برسد.

سگ‌ها انسان‌ها را چگونه می‌بینند

سگ‌ها انسان‌ را چگونه می‌بینند

اگر به این فکر کرده‌اید که سگ‌ها دنیا را چگونه می‌بینند حتماً به این پرسش هم رسیده‌اید که سگ‌ها انسان‌ها را چگونه می‌بینند. تحقیقات ثابت کرده است که سگ نه‌تنها می‌تواند صاحبش را بشناسد بلکه افراد غریبه‌ای را که به جای صاحب سگ قرار گرفته‌اند نیز تشخیص می‌دهد.

البته باز هم در این زمینه دید سگ‌ها کامل نیست و تصویر نامفهومی را از صاحب خود می‌بینند. همان‌گونه که در عکس بالا مشاهده می‌کنید دید سگ مات و همراه با کوررنگی است.

سگ‌ها حرکات را چگونه تشخیص می‌دهند

سگ‌ها حرکات را چگونه تشخیص می‌دهند

اگر به این فکر افتاده‌اید که سگ‌ها دنیا را چگونه می‌بینند حتماً به این پرسش هم رسیده‌اید که سگ‌ها حرکات را چگونه تشخیص می‌دهند. علی‌رغم تمام ضعف‌هایی که برای بینایی سگ‌ها ذکر کردیم، باز هم سگ‌ به‌خوبی می‌تواند حرکات اطراف خود را تشخیص دهد؛ برای‌نمونه یک سنجاب که رنگ بدنش با‌توجه‌به میزان بینایی سگ در محیط اطراف به‌خوبی استتار شده کافی است تا یک حرکت کوچک انجام دهد تا سگ به‌راحتی حیوان را از چندین متر دورتر مشاهده کند.

به‌عبارت‌دیگر سیستم بینایی سگ به‌نوعی ساخته شده است که کمترین حرکت را در محیط اطراف خود در روز و شب تشخیص دهد. تحقیقاتی که در این زمینه روی سگ‌های پلیس انجام شده است ثابت کرده که سگ‌ها می‌توانند یک جسم متحرک را از فاصله‌ای حدود ۹۰۰ متری تشخیص دهند.

سگ‌ها گوشت را چگونه می‌بینند

سگ‌ها گوشت را چگونه می‌بینند

با دیدن گوشت نمک‌اندود و کبابی آب از دهان انسان‌ها راه می‌افتد و ممکن است زمانی که به این فکر می‌کردید که سگ‌ها دنیا را چگونه می‌بینند به این فکر هم افتاده‌اید که سگ‌ها گوشت را چگونه می‌بینند؟

سگ‌های بینوا مفهومی که ما از گوشت در نظر داریم را نمی‌بینند! البته سگ‌ها بوی گوشت و سایر رایحه‌ها را حدود ۵۰ بار بیشتر از ما تشخیص می‌دهند.

حس شنوایی سگ‌ها نیز حدود چهار مرتبه بیشتر از انسان‌ها است. به‌لحاظ طعم نیز سگ‌ها حدود شش برابر طعم‌ها را بیشتر از انسان‌ها تشخیص می‌دهند؛ در‌نتیجه ممکن است تکه گوشت خوشزه‌ای که در نظر ما زیبا و آبدار جلوه می‌کند، در نظر سگ‌ها این‌گونه به نظر نرسد. اما وقتی پای خوردن در میان باشد به احتمال زیاد سگ‌ها با‌توجه‌به حس چشایی قوی‌تری که دارند لذت بیشتری از خوردن گوشت آبدار کبابی می‌برند.

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “سگ ها دنیا را چگونه می بینند؟”