شادی هدیه مشکلات

مجموعه: روانشناسی, زندگی بهتر تعداد بازدید: 480
شادی هدیه مشکلات
شادی هدیه مشکلات

شادی هدیه مشکلات

یکی از بالاترین اهداف زندگی شاد بودن است. اکثر ما بر این باوریم که رسیدن به این شادی کاملا اتفاقی است و بیشتر به میزان درآمد، سلامت بدن، موقعیت شغلی، ارتباطات خانوادگی و موارد دیگری که خارج از وجود خود ماست و اکثر ما توانایی تغییر آن را نداریم، بستگی دارد.

خوشبختانه به نظر می آید که عناصری برای افزایش شادی و کنترل استرس، بدون توجه به موقعیت های اقتصادی و اجتماعی که در آن هستیم، وجود دارد. این عناصر انجام کارهایی هستند که هرکس در هر موقعیت برای رسیدن به شادی قادر به انجام آن است. روان شناسان، رفتار و موقعیت های خاصی را برای افزایش شادی یافته اند.

یک آزمایش بزرگ (در سال ۱۹۷۷ توسط فوردایس) نشان داده است که اگر شما به صورت فعالانه، به هر یک از بندهای زیر عمل کنید، این شانس را دارید که سطح فشارهای روحی تان به صورت قابل توجهی کاهش یابد. آزمایش دیگری نشان داده است، فقط با دادن این اطلاعات به افراد در رابطه شادی فردی آنها، حدودا بر روی ۴۰ درصد آنها تاثیر مثبت گذاشته است.

این مسئله ممکن است به خاطر تصدیق و تشویق برخی از توانایی های موجود در شما باشد. با توجه به این بررسی ها اگر شما بخواهید که با فشار روحی خود کنار بیایید و شاد باشید، احتیاج دارید که:

 

۱- زمان بیشتری را با خانواده و دوستان بگذرانید. این زمان موقعیت خوبی است برای با هم بودن و دوری از فشار ها و مسئولیت های زندگی.

 

۲- شخصیت اجتماعی و خارج از محیط خود را توسعه دهید. رفتار های محیط خارج، بیشترین تاثیر را برای شاد بودن دارد.

 

۳- زندگی فعالتری داشته باشید.

 

۴- توقعات و آرزو های خود را به حداقل برسانید.

 

۵- تفکرات مثبت و خوشبینانه خود را توسعه دهید. این مسئله به توانایی شما برای به حداقل رساندن نگرانی ها بستگی زیادی دارد.

 

۶- زندگی و اهداف خود را به طور دقیق سازماندهی کنید.

 

۷- چیزهایی را که تاثیر منفی بر روی شما دارند، از زندگی خود حذف کنید. یادگیری کنترل نگرانی، بسیار حائز اهمیت است.

 

۸- بیشتر به لحظه ی حال گرایش داشته باشید.

 

۹- به شادی ارزش دهید.

 

بررسی های دیگر، عناصر مشابهی را در رابطه با شادی گزارش کرده است، که شامل:

– توانایی برنامه ریزی زمانی. آنها زمان را به صورت پیچیده و هدف گذاری شده می بینند. وقت شناس و با کفایت هستند و هیچ کاری را به تعویق نمی اندازند.

 

– دارای مهارت های اجتماعی معقولی هستند. به طور مثال: خونگرمی، صمیمیت، راستگو و مثبت بودن و مهارت در گفت و گو.

 

– به دنبال راه حل مشکلات هستند و با دیگران مشورت می کنند.

 

– خود را برای شکست هایی که ناشی از افسردگی است سرزنش نمی کنند. دوران بد زندگی را کوتاه می بینند و در «کنترل رفتار داخلی» بسیار قوی هستند. باور دارند که در چگونگی برخورد با اتفاقات بد حق انتخاب دارند.

 

– خود را لایق چیزهایی که به دست آورده اند، می دانند. خود را همان گونه که هستند پذیرفته اند و تضاد های درونی خود را بر طرف کرده اند و تقاضای شخصیت غیر قابل تغییر و ثابت را ندارند.

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “شادی هدیه مشکلات”