شیوه های جلوگیری از حاملگی

مجموعه: بارداری و زایمان, زناشویی تعداد بازدید: 233
شیوه های جلوگیری از حاملگی

شیوه های جلوگیری از حاملگی

زن و شوهر باید با توجه به وعض خاص خود بهترین روش سازگار را انتخاب کنند ما در اینجا برخی از روش های جلوگیری از حاملگی را به شما آموزش می دهیم

۱-نزدیکی منقطع:

این روش ساده ترین روش جلوگیری از حاملگی است.در این روش مرد پیش از فوران منی از زن جدا می شود و بدین ترتیب از ریختن منی در داخل دستگاه تناسلی زن جلوگیری می کند.

این روش وقتی موثر است که مرد بتواند چنین عملی را انجام دهد.اگر حتی مقدار مختصری از منی داخل دستگاه تناسلی زن ریخته شود احتمال حاملگی وجود دارد.احتمال حامله شدن در این روش در حدود ۲۰ تا ۲۵ درصد است.

شیوه های جلوگیری از حاملگی۲-روش ادواری:

در این روش زن و مرد در مدتی که تخمک زن آزاد می شود (از روز یازدهم تا هجدهم پیش از قاعدگی ) نزدیکی انجام نمی دهند. آمیزش پیش و پس از این زمان کمتر به حاملگی منجر می شود.

۳-دیافراگم یا کلاهک رحمی:

این وسیله حلقه ای لاستیکی به شکل یک نعلبکی کوچک است که پیش از نزدیکی زن باید در مجرای تناسلی خود قرار دهد و هشت ساعت پس از نزدیکی خارج نماید و پس از تمیز کردن برای مصرف دفعات بعدی نگهداری نماید.

این حلقه لاستیکی دهانه گلوی رحم را می پوشاند به طوری که از ورود اسپرم به داخل رحم جلوگیری می کند.

۴-پوشش لاستیکی:

این نوع وسیله جلوگیری به شکل پوشش لاستیکی بسیار نازکی است مه مرد آلت تناسلی خود را با آن می پوشاند و هنگام نزدیکی منی در داخل آن می ریزد.این نوع وسیله جلوگیری ممکن است سوراخ باشد یا هنگام آمیزش پاره شود و یا هنگام جدا شدن مرد در دستگاه تناسلی زن بماند و حاملگی رخ دهد.

اگر این وسیله سوراخ نباشد و هنگام نزدیکی پاره نشود و همچنین در هنگامی که مرد می خواهد جدا شود کاپوت را با دست خود نگه دارد امکان حامله شدن با این روش به حداقل خواهد رسید.

۵-استفاده از وسایل جلوگیری از حاملگی داخل رحمی (آی یو دی)

قرار دادن جسم پلاستیکی یا فلزی در داخل رحم که به شکل های گوناگون ساخته شده است سبب می شود حاملگی انجام نشود.

۶-قرص های جلوگیری از حاملگی:

این قرص ها مخلوطی از هورمون های تخمدان زن است.این هورمون ها از رها شدن تخمک از تخمدان جلوگیری می کند و جدار داخلی رحم را برای لانه گزینی نامساعد می سازد.اگر خانمی این قرص ها را به طور مرتب ومنظم استفاده کند امکان حامله شدن وجود نخواهد داشت.

طرز مصرف این قرص ها چنین است:

به طور معمول هر بسته دارای ۲۱ عدد قرص است که باید از روز پنجم قاعدگی باید هرشب و به طور مرتب برای ۲۱ روز مصرف گردد.سپس قرص قطع می گردد.به طور معمول سه روز پس از قطع مصرف قرص قاعدگی شروع می شود.

این قرص ها را باید پیش از خواب خورد تا از عوارض دل به هم خوردگی و استفراغ جلوگیری شود.انتخاب و تجویز این قرص ها باید با تجویز پزشک باشد.

 

 

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “شیوه های جلوگیری از حاملگی”