مراقبت و بهداشت مادر و نقش آن در سلامت جنین

مجموعه: بارداری و زایمان, زناشویی تعداد بازدید: 182
مراقبت و بهداشت مادر و نقش آن در سلامت جنین

مراقبت و بهداشت مادر و نقش آن در سلامت جنین

نراقبت و بهداشت مادر باردار از موارد مهمی است که یک زن باردار باید به آن توجه کافی داشته باشد چرا که با مراقبت و رغایت بهداشت می تواند نوزادی سالم به دنیا آورد.

این مراقبت ها عبارتند از:

۱- خواب زن باردار:زن باردار زمانی یک حمل موفقیت آمیز دارد که بتواند حداقل در شبانه روز ۸ساعت بخوابد یا اگر به بیشتر از ۸ساعت هم عادت دارد اشکالی ندارد می تواند بخوابد و در صورت امکان پس از صرف نهار هم مقداری استراحت نماید طوری که خیلی راحت بدن خود را رها کند و یک استراحت خوب داشته باشد.

۲-روابط زناشویی:در دوران حاملگی زن و شوهر می توانند همان روابط جنسی عادی خود را داشته باشند.

سلامت جنین

 

تعادل جنسی بین زوج ها باید در طول بارداری برقرار باشد.هر زوجی باید وضعیتی را که راحت تر هستند و برایشان مناسب تر است انتخاب کند.حداکثر چیزی را که می توان به برخی از زوج ها توصیه کرد این است که از حرکات پر تحرک و افراطی در انجام روابط خودداری کنند.

البته در دو مورد باید از نزدیکی در دوران بارداری خودداری نمود:

الف:در اوایل حاملگی در خانمی که احتمال سقط جنین وجود دارد.

ب:در اواخر بارداری در صورت وجود خطر وضع حمل زودرس.

از هنگامی که اسپرم های مرد در رحم زن وارد می شود و با تخمک یا تخمچه زن ترکیب می گردد دوران بارداری زن شروع می شود.از این زمان نطفه فرزند در رحم مادر با سرعت عجیبی در حرکات و تکامل است.

این موجود زنده تا حدود زیادی وابسته به مادر است زیرا نطفه پدر در حکم بذر است و رحم مادر به منزله کشتزار و اصولا محیط پرورش عامل مهمی برای حفظ حیاط نوع بشر محسوب می شود.از این جهت هر مادری وظیفه دارد کهاز زمان بسته شدن نطفه تا وضع حمل به تناسب اوقات به مسئولیت های مهم خویش آگاه باشد تا بتواند بهترین محیط را برای نخستین خانه فرزندش فراهم نماید.

اولین حق طبیعی جنین آن است که از پدر و مادری سالم و بی نقص به دنیا آید.

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “مراقبت و بهداشت مادر و نقش آن در سلامت جنین”