میزان شیر خشک مورد نیاز نوزاد چقدر است؟

مجموعه: شیر دادن مادر, مادر و کودک تعداد بازدید: 622
میزان شیر خشک مورد نیاز نوزاد چقدر است؟

میزان شیر خشک مورد نیاز نوزاد چقدر است

میزان شیر خشک مورد نیاز نوزاد چقدر است؟
برای اینکه بفهمید کودک تان کم شیر می خورد زیاد شیر می خورد و اینکه چه مقدار شیر کافی است باید موارد زیر را درنظر بگیرید؟
همیشه نوزادان وقتی گرسنه می شوند شیر می خورند و وقتی سیر می شوند آنرا رها می کنند.اما کودکان شیرخشک خوار در مقایسه با کودکانی که شیر مادر می خورند وزن بیشتری دارند.
نکاتی را که ما بیان می کنیم مخصوص کودکانی است که ۴ تا ۶ ماه اول را فقط شیرخشک می خورند و بعد تا یک سالگی با ترکیبی از شیرخشک و مواد غذایی جامد تغذیه می کنند.
لازم است در اینجا متذکر شویم که در طول یک روز بیش از ۱۱۰۰گرم شیر خشک به کودک تان ندهید و به محض اینکه کودک شروع به خوردن غذاهای جامد کرد سعی کنید میزان شیرخشک را کاهش دهید.
دکتر کودک شما خواهد گفت که کودکتان در کجای نمودار رشد قرار دارد و به شما کمک می کند تا مطمئن شوید کودک تان رشد یکنواختی دارد و میزان مناسبی از شیرخشک را دریافت می کند.

تعیین میزان شیرخشک بر اساس وزن
در ۴تا۶ ماه اول که کودک هیچگونه غذای جامدی را نمی خورد یک قاعده ساده وجود دارد که در طول ۲۴ساعت به ازای هر یک کیلوگرم وزن کودک ۱۵۰سی سی شیر خشک به او بدهید.برای مثال اگر کودکتان ۴کیلوگرم وزن دارد در یک روز ۶۰۰سی سی به او شیر بدهید.
نکته:
تغذیه کودک براساس نیازهای فردی اش متفاوت خواهد بود.برای مثال ممکن است بعضی روزها کمی بیشتر از آن بخواهد و بعضی روزها مقداری کمتر.
تعیین میزان شیر خشک بر اساس نشانه های گرسنگی
یادگیری علامت های گرسنگی کودک به شما کمک می کند بدانید چه زمانی و چه میزانی شیرخشک به کودک تان بدهید.اگر نوزاد شما گرسنه باشد در آخر گریه می کند ولی گریه کردن نوزاد آخرین نشانه گرسنگی است.
پیش از گریه کردن نوزاد برای گرسنگی نشانه هایی وجود دارد از قبیل :
-مکیدن لب ها
-قرا دادن دستش در دهانش
-چرخاندن سرش به سمت دست شما
-یک نکته قابل ذکر اینکه اگر کودک تان بیمار باشد ممکن است کمتر گرسنه شود.
-وقتی که کودک تان شیرش را به سرعت تمام می کند و برای شیر بیشتر به دوروبرش نگاه می کند خواهید فهمید که به شیر بیشتری احتیاج دارد.
اگر کودک تان پس از مصرف بطری اول هنوز گرسنه است فقط ۳۰سی سی تا ۶۰سی سی شیر بیشتر درست کنید وگرنه ممکن است آن را تمام نکند و مجبور شوید آن را دور بریزید.
-استفراغ کردن بعد از خوردن شیر نشانه این است که کودکتان زیاد خورده است.

میزان شیر خشک مورد نیاز نوزاد چقدر است

تعیین میزان شیرخشک براساس سن
در هفته اول هرزمان نوزادتان شیر خواست به او شیر بدهید اما مهم این است که به او بیش از اندازه به او غذا ندهید.
اکثر کودکان در بازه های زمانی کوتاه نیاز نیاز به شیر خوردن دارند.برای هفته های اول از ۴۵تا۶۰سی سی در هرنوبت شیردهی شروع کنید و تا ۹۰سی سی در هر سه چهار ساعت بالا ببرید.
به همان نسبت که کودک رشد می کند به همان اندازه معده اش بزرگ می شود.در هر روز تعداد بطری کمتر با میزان شیر بیشتر مصرف خواهد کرد.
نشانه های این که کودک شما میزان مناسبی از شیر خشک را دریافت کرده :
-افزایش وزن کودک بعد از دو هفته اول ادامه می یابد و در طول سال اول مطابق نمودار رشد کودک پیش می رود.
-بعد از تغذیه کودک شاداب و سرحال به نظر می رسد.
-اگر از پوشک های با جذب بالا برای کودک استفاده می نمایید در روز ۵تا۶ بار جایش را خیس می کند و اگر از پوشک های پارچه ای استفاده می کنید ۶تا۸ بار.
نگرانی درمورد کم یا زیاد خوردن شیر توسط کودک
اگر نگران این هستید که کودکتان خیلی کم یا خیلی زیاد شیر می خورد بهتر است با دکتر او صحبت نمایید.دکتر می تواند با بررسی وزن و میزان رشد کودکتان به شما توصیه های لازم را بدهد.

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “میزان شیر خشک مورد نیاز نوزاد چقدر است؟”