می توانید راحت بخوابید

مجموعه: روانشناسی, زندگی بهتر تعداد بازدید: 273
می توانید راحت بخوابید

اینزمنیا:بی خوابی مزمن اینزمنیا،نوعی بی خوابی است که در آن فرد بیمار نمی تواند بخوابد و یا وقت می خوابد خیلی زود از خواب می پرد.این بیماری آزار دهنده،گرفتاری های زیادی در زندگی شخصی افراد ایجاد می کند.این بیماری ممکن است تحت تاثیر عوامل محیطی یا مصرف داره های اعصاب ایجاد شود.زشکان بر این عقیده اند که اینزمنیا به خودی خود یک بیماری نیست،بلکه می تواند به عنوان عامل بیماری به شمار آید تعریف اینزمنیا بر دو اصل استوار است:

۱-بیمار از ناتوانیدر شروع خواب ناتوانی در رسیدن به خواب عمیق و یا بیدار شدن بلافاصله پس از خوابیدن رنج می رد و این حالت حداقل یک ماه ادامه می یابد.

۲-نامنظم بودن خواب و خستگی ناشی از آن صدمات فراوانی به زندگی اجتماعی ،شغلی،و… وارد می کند.

خواب راحت

خواب راحت

به طور کلی اختلالات خواب به چهار دسته تقسیم می شوند:

بی خوابی روان فیزویولوژیکی:در این بیماری،فرد به علت وجود یک عامل موقت استرس زا نمی تواند به خواب رود و یا مرتب از خواب می پرد.متاسفانه مکان خوابیدن باعث می شود که حتی وقتی عامل استرس زا بر طرف شد باز هم فرد نتواند بخوابد.

بی خوابی مزمن:در این نوع بی خوابی فرد اصلا نمی تواند بخوابد.این نوع بی خوابی معمولا به دنبال عوامل اضطزاب آور از قبیل اشتغالات ذهنی و وسواس ایجاد می شود.

بی خوابی با علت نا معلوم:این نوع بی خوابی اغلب در سنین پایین ایجاد می شود و تا مدت ها ادامه می یابد هنوز علت اینبیماری مشخص نشده اما گمان می رود که این نوع بی خوابی نتیجه عدم توازندر واکنش های شیمیایی مغز است.

عادت های غلط خوابیدن:علت این اختلال برخی فعالیت های روزانه است که فرصت درست خوابیدن را از فرد می گیرد.این نوع فعالیت ها می توانند باعث ایجاد اختلالاتی از قبیل دیر بیدار شدن هنگام صبح و چرت های بلند روزانه است.

برای بررسی و درمان اینزمنیاباید به سه سوال اساسی پاسخ داده شود.

۱-طبیعت این بیماری چیست؟

برای پاسخ به این یوال باید به ساعات خواب،محل خواب و تعداد ساعاتی که بیمار در طول ۲۴ساعت می خوابیده،توجه داشت.

۲-شدت بیماری چه قدر است؟

برای تعیین شدت بیماری باید به این نکته توجه داشت که تا چه حد فعالیت های فردی و اجتماعی اختلال ایجاد کرده است.

۳-علل بیماری چه چیز هایی می توانند باشند؟

برای تعیین علل بیماری باید کلیه دارو ها و نوشیدنی هایی که فرد مصرف می کند مانندقهوه،چای،الکل،و…مورد بررسی قرار گیرد.همچنین باید مشکلات روانشناسی و روابط اجتماعی فرد به دقت بررسی شوند.

نکته مهم دیگر چگونگی خواب هم اتاقی بیمار است.مثلا ممکن است فرد در کنار شخصی بخوابد که خرناس می کشد  این می تواند باعث بی خوابی او شود.

وقتی علل بیماری مشخص شد نوبت به درمان آن می رسدبرای درمانبیماری پزشک و بیمار باید همکاری متقابل داشته باشند.بیمار می تواند ساعات خواب و چرت های روزانه خود را در طول دو هفته در یک دفتر یادداشت کندچگ.نگی خواب،فعالیت های روزانه،عوامل اضطراب آور،دارو و نوشیدنی های مصرف شده نیز باید در این دفتر ثبت شوند.پزشک از طریق مطالعه این دفتر می تواند به علل بی خوابی بیمار پی ببرد.وجهت درمان اقدام کند.

به گفتهمحققان،اینزمنیا فقط در صورتی بیماری تلقی می شود که به طور قابل توجهی به فعالیت های روزانه شخص لطمه بزند.در این صورت اگر فرد در طی روز،علی رغم بی خوابی،چندان خسته نشود بدین معنی است که بدنش نیازی به خواب ندارد. و او می تواند این بی خوابی را به منزله یک امتیاز مثبت تلقی کند.

 

بهتر است قبل از تجویز هر گونه دارو،بیمار ابتدا در مورد درست خوابیدن اطلاعاتی کسب کند.برخی از مهمترین فاکتور ها در مورد خواب باید مورد توجه قرار گیرند عبارتند از:

۱-اجتناب از مصرف الکل،کافئین،سیگار و سایر موادی که مانع خوب خوابیدن می شوند.

۲-ورزش روزانه قبل از صبحانه یا شام.

۳-قرار گرفتن در محیطی آرام،ساکت و راحت.

۴-ثابت نگه داشتن ساعت های خواب وبیداری حتی روز های تعطیل.

۵-عدم استفاده از تختخواب برای کار های غیر از خواب از قبیل تماشای تلویزیون،مطالعه و…

۶-انجام دادن حرکات آرام بخش و ورزش های فکری پیش از خواب.

۷-اجتناب از چرت های بلند روزانه.

۸-اگر پس از نیم ساعت احساس کردید خوابتان نمی برد،از رختخواب بیرون بیایید و تا زمانی که کاملا خوابتان نگرفته نخوابید.

اگر بیمار مصزف دارو را شروع کرد باز هم باید نکات ذکر شده را مورد توجه قرار دد.در غیر این صورت باید مرتب مقدار دارو را افزایش دهد؛به این دلیل که بامصرف دارو های خواب آور،صبح،دیر از خواب بیدار می شودو در نتیجه شب به سختی به خواب می رودو در نتیجه ناچار است مقدار بیشتری دارو مصرف کند.سپس صبح زود بعد دیرتر بیدار می شود و این به یک چرخه معیوب منتهی می گردد.درما اینزمنیا یکی از مشکل ترین درمان هاست.امروزه تعداد کمی از افراد مبتلا تحت درمان درست قرار می گیرند و اکثر آن ها فقط با استفاده از دارو های آرام بخش و خواب آوربه نوعی خواب مصنوعیفرو می روند.

روان شناسان و پزشکان نیز باید به این نکته توجه داشته باشند که درمان نادرست بی خوابی،می تواند به سایر اختلالات عصبی از قبیل افسردگی و اضطراب منتهی شود.

 

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “می توانید راحت بخوابید”