وقت گذرانی ممنوع

مجموعه: روانشناسی, زندگی بهتر تعداد بازدید: 231
وقت گذرانی ممنوع

وقت گذرانی مانع اصلی برای رسیدن به موفقیت است. اکثر ما زمان بسیار زیادی را برای طفره رفتن از وظایف دشوار و ناخوشایند هدر داده و خود را در معرض شکست قرار می دهیم.

یکی از دلایل اصلی وقت گذرانی، ترس و نگرانی است. ترس از شکست، ترس از انتقاد، ترس از اشتباه کردن و ترس از مردود شدن. تلاش کنید تا با روش های گوناگون کمتر وقت گذرانی کنید. به راه های متفاوتی بیندیشید و روش های زیر را هم امتحان کنید:

وقت گذرانی ممنوع

وقت گذرانی ممنوع

۱- ابتدا وظایف ناخوشایند را انجام دهید و آن ها را از سر خود باز کنید.

۲- وظایف دشوار را بپذیرید و آنها را به قسمت های کوچک تر تفکیک کنید و به موقع آنها را انجام دهید.

۳- از فردی کمک بگیرید، هیچ قانونی وجود ندارد که شما باید هر کاری را خودتان به تنهایی انجام دهید.

۴- ابتدا آسان ترین بخش کار را انجام دهید، بدین ترتیب بقیه کار به نظرتان آسان تر خواهد آمد.

۵- به ارزش کاری که به تعویق افتاده توجه کنید. چه اتفاقی روی می دهد اگر ترک کردن سیگار و یا برنامه کم کردن وزن خود را به تعویق بیندازید؟ چه چیزی ممکن است پیش آید اگر مراجعه به پزشک را برای رفع یک درد به تعویق بیندازید؟  اجرا نکردن به موقع یک پروژه چه عواقبی به دنبال خواهد داشت؟ تنظیم یک برنامه، همواره آسان تر از تنظیم گرفتاری است.

۶- نگرانی و ترس خود را کنترل کنید. روش های زیادی برای رسیدن به آرامش و کنترل استرس وجود دارد. اجازه ندهید این احساسات شما را از موفقیت دور می کنند. برای اینکه با آرامش برسید، بنشینید و یا دراز بکشید، راحت باشید، چشمهایتان را ببندید و چند نفس عمیق بکشید، به طوری که عمل بازدم را انجام دهید، بگذارید هیجان از شما خارج شود. در مرحله بعدی تصور کنید، در انتهای هر کدام از انگشت هایتان شیر آب کوچکی وجود دارد و شیر آب ها باز هستند و تمامی اضطراب ها و تنش ها از بدن شما دور می شود. در این حالت بگذارید بدنتان رها شود و کاملا آرام باشید.

۷- نگرش خود را نسبت به کار تغییر دهید. در ذهنتان کار را به صورت بازی در آورید تا سریع تر و آسان تر انجام شود.

۸- وظیفه دشوار خود را آغاز کنید و از خود بپرسید نفس من آیا در حال حاضر کاری هست که انجام نداده باشم؟ هر کاری که قادر به انجامش هستید را بیابید و آن را اجرا کنید.

۹- اگر شما از روی ترس، وقت گذرانی می کنید، می توانید با این روش به ترس خود پایان دهید. باید اطلاعات مربوط به کار را جمع آوری کنید. وقتی دانسته های شما نسبت به یک کار زیاد باشید، ترس کاهش می یابد.

۱۰- پذیرفتن خطر را بیاموزید. هیچ فردی همواره کارش را به نحو احسن انجام نمی دهد و همواره با خطرات کوچک و بزرگی رو به رو خواهد شد.

تمام اطلاعات را جمع آوری کنید و نتایج مختلف آن را بسنجید، سپس یکی از آنها را انتخاب کرده و انجام دهید. اگر به اتلاف وقت ادامه دهید، بیشتر نگران خواهید شد.

۱۱- از جملات تاکیدی برای بالا رفتن انگیزه خود استفاده کنید. مثلا: اکنون باید این کار را انجام دهم، من شایستگی انجام این کار را دارم، من موفق هستم و … این موارد در تمامی اوقات باعث تقویت انگیزه می شود.

۱۲- شاید وقت گذرانی شما به خاطر ترس از انجام نشدن کاری باشد. لیستی از کار هایی را که لازم است انجام شود تهیه کنید و تا جایی که می توانید خلاق باشید. حال دور هر چیزی که به نظرتان نادرست می آید، خط بکشید. گهگاهی لیستی که تهیه کرده اید را بخوانید و زمانی که وقت اضافی دارید به انجام امور بپردازید. به این امر توجه کنید که بیشتر مواردی که شما را نگران می کند، اغلب اتفاق نمی افتد.

۱۳-  نسبت به اهدافتان مسئول باشید. بیشتر وقت ها به این دلیل وقت گذرانی می کنیم که نسبت به هدفی که انتخاب کرده ایم، مطمئن نیستیم.

 

برای … وقت بگذار

. اوقاتی را به فکر کردن اختصاص بده، چرا که منبع قدرت است.

. اوقاتی را به تفریح اختصاص بده، چرا که راز جوانی در آن نهفته است.

. اوقاتی را به عبادت و نیایش اختصاص بده، چرا که بزرگترین نیرو بر روی زمین است.

. اوقاتی را به عشق و دوستی اختصاص بده، چرا که جاده ای به سوی شادمانی است.

. اوقاتی را به خندیدن اختصاص بده، چرا که موسیقی روح است.

. اوقاتی را به هدیه دادن اختصاص بده، چرا که در این روز های کوتاه حیف است که خودخواه باشیم.

. اوقاتی را به کار کردن اختصاص بده، چرا که قیمت و بهای موفقیت است.

. اوقات را به نیکو کاری و احسان اختصاص بده، چرا که کلید بهشت است.

 

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “وقت گذرانی ممنوع”