چه کسانی شاد ترند؟

مجموعه: روانشناسی تعداد بازدید: 361
چه کسانی شاد ترند؟

اصولا مردم را می توان به دو دسته کلی تقسیم کرد:

خوش بین ها و بد بین ها. به نظر خوش بین ها لیوان تا نیمه پر است و به نظر بدبین ها لیوان تا نیمه خالی است.

البته شادی بستگی به موقعیت نیز دارد گاهی در محیط خانه شادیم ولی در محیط کار به دلیل مشکلات کاری غمگین هستیم. در بررسی های متفاوت بر روی افراد، استنتاج شد که مردم بیشترین  منابع لذت را در فهرست زیر می یابند:

-خوردن

-فعالیت های اجتماعی و رابطه جنسی

-ورزش

-موفقیت و تایید احتماعی

– استفاده از مهارت

-موسیقی، هنر و مذهب

-محیط و آب و هوا

– آرامش و استراحت

در اکثر مواقع، چند عامل با هم موجب لذت فرد می شوند.

چه کسانی شاد ترند؟

چه کسانی شاد ترند؟

خوردن: یکی از شایع ترین منابع لذت و از نیاز های بیولوژیکی است. اگر خوردن لذت بخش نبود مردم اینقدر خود را برای خوردن به زحمت نمی انداختند. آشپزی به دلیل اینکه سلول های عصبی را تحریک می کند، لذت خوردن را افزایش می دهد. محافل اجتماعی نیز در افزایش خوردن تاثیر گذار است.

فعالیت های اجتماعی و روابط جنسی: این دو شایع ترین منبع هیجانات مثبت هستند. زیرا دادن پاسخ مثبت به دیگران به معنی لبخند زدن و دادن سایر نشانه های مثبت اجتماعی، به دیگران پاداش می دهد و ارتباط را قوت می بخشد و سایرین نیز در برگرداندن این پاسخ علاوه بر لبخند و سایر نشانه ها، کمک واقعی و همکاری نیز نشان می دهند. خلق مثبت و اجتماعی بودن با هم ارتباط نزدیکی دارند. برای مثال نوزادان با لبخندی که به بزرگسالان می زنند آنها را ترغیب می کنند تا از آنها مراقبت نمایند.

نشانه های اجتماعی مثبت مشابه این منجر به روابط جنسی و سایر پاداش های بیولوژیکی می شود.

ورزش: آسان ترین و قوی ترین روش برای ایجاد خلق مثبت تحت شرایط تجربی است. تاثیر ورزش آنقدر واضح است که گاهی آن را «ضد افسردگی» می نامند و می تواند به عنوان درمانی برای افسردگی به کار یرود. ورزش موجب آزاد شدن اندروفین، احساس خوشنودی، قدرت و رضایت از داشتن تناسب اندام می شود و بر عزت نفس تاثیر می گذارد.

موفقیت و تایید اجتماعی: عزت نفس ارتباط نزدیکی با شادی دارد و همان طور که مشخص است یکی از شایع ترین منابع لذت محسوب می شود. موفقیت اجتماعی برایما مهم ترین منبع است. البته عزت نفس تا حدی به ارتباط با دیگران و تا حدی به عملکرد موفقیت آمیز بستگی دارد.

استفاده از مهارت: رضایت شغلی، تا حدی بستگی به استفاده از مهارت ها دارد و تا حدی به شناخت و پیشرفت. این تنها برای دریافت پاداش نیست بلکه یک «رضایت مندی ذاتی» از انجام مهارت های کاری نیز ایجاد می کند. همانند ورزش و سایر مواردی که ذکر شد. افراد از فعالیت هایی شبیه شنا، اسکی و آرامشی که پس از مهارت های کاری ایجاد می شود لذت می برند.

موسیقی، هنر و مذهب: یکی دیگر از روش های ایجاد کننده خلق مثبت، نواختن موسیقی شاد است. این حالت هیچگونه نیاز بیولوژیکی را ارضا نمی کند. قسمتی از آنچه موسیق انجام می دهد تحریک صورت انسان است و این ممکن است توسط صدای یک انسان در حالات هیجانی متوافت ایجاد شود. فرد با خلق خوب به روش خاصی صحبت می کند در حالی که شخص افسرده با تن صدای پایین تر، کندتر و آرام تر سخن می گوید. مذهب نیز حالات هیجانی مشابهی ایجاد می کند.

شرکت در کنسرت های موسیقی، شوخی و ارضای کنجکاوی به عنوان لذت های ذهن هستند.

 

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “چه کسانی شاد ترند؟”