چگونه آرامش بیابیم

مجموعه: روانشناسی, زندگی بهتر تعداد بازدید: 238
چگونه آرامش بیابیم

راهکار های شش گانه و مفید زیر شما را یاری می کنند تا آرامش بیابید و بدانید که نگرانی و فشار روانی چه اثری بر جسم، روح و زندگی تان می گذارد.

  1. غذای سالم مصرف کنید.

چنانچه مقدار نیرو «انرژی» بدنتان که با مصرف غذا تامین می گردد زیاد باشد، بندرت دچار حالت عصبی می شوید. تا سر حد امکان از مواد غذایی سبوس دار، ترکیبات کربوهیدرات، میوه، اقسام سبزی ها و حبوبات استفاده کنید. چرا که مصرف غذاهایی از این قبیل سبب ثابت ماندن انداره قند خون می گردد و خستگی را از تن می زداید.

در ضمن به قدر کافی صبحانه بخورید، کمتر نمک مصرف کنید و در خلال روز از خوردن قند، کافئین، چربی و خوراکی های سرخ شده دوری گزینید.

 

چگونه آرامش بیابیم

چگونه آرامش بیابیم

  1. مدام ورزش کنید.

ورزش هایی همانند پیاده روی، دو، شنا یا هرچه که سبب تفریح هم می شود مثل اسکیت را بیاموزید و هر یک را که مناسب تر دانستید، به آن بپردازید. باید ورزش هفتگی شما سه نوبت و هر بار بین ۲۰ تا ۳۰ دقیقه باشد.

 

  1. مشکلات را آن چنان که هستند، پذیرا باشید.

باید بپذیرید که برخی اوقات شرایط طاقت فرسایی در زندگی پدید می آیند که باید تحمل کرد. از این رو به جای آنکه بی قراری کنید، بکوشید حس چیرگی بر خویش را با چنین پرسشی در خود پدیدار سازید: «چگونه می توانم در این قبیل موقعیت ها، دگرگونی به وجود آورم؟».

 

  1. برای خودتان ارزش قائل شوید.

گاهگاهی به خود جایزه دهید. این پاداش ممکن است از پیاده روی گرفته تا گردش آخره هفته با فرزندان، مسافرت با همسر و … باشد. هر چند وقت یکبار به فکر خویش باشید. این کار به هیچ وجه جنبه خودخواهی ندارد و برای سلامت روان لازم است.

 

  1. به ذهنتان آرامش بخشید.

اگر به دام اوضاع و احوال نگران کننده ای اسیر شدید، می توانید از فنون آرامش بخشی همچون یوگا و «تی – ام» مدد جویید. در زیر شیوه ساده تنفس را بیان می داریم:

روی صندلی یا زمین به راحتی بنشینید. در صورت امکان چراغ ها را خاموش کنید. سپس از راه بینی نفس عمیقی بکشید، به نحوی که مسیر هوا را تا ریه هایتان حس کنید. آنگاه هوا را از طریق بینی آهسته بیرون دهید و تجسم نمایید که چگونه هوا به آرامی از بدنتان به سمت بالا و به سوی سرتان حرکت می کند. این مراحل را چند دفعه تکرار کنید تا وقتی که احساس آرامش نمایید.

 

  1. با دوستتان درد دل کنید.

هیچ قاعده و قانونی نیست که شما را ملزم بدارد گره هر نوع گرفتاری تان را خودتان یکه و تنها باز کنید. چنانچه مشکل تحمل ناپذیری مانند درگذشت یکی از اعضای خانواده یا مریضی گشنده ای، اسباب نگرانی تان را فراهم ساخته یا حتی اگر مورد جزئی است که تحمل آن برایتان دشوار است، به دیدار دوست یا پزشکی بشتابید و احساستان را درباره آن وضعیت با کسی که همدردی کرده و دلهره تان را تسکین می دهد، مطرح کنید.

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “چگونه آرامش بیابیم”