چگونه با اصول زندگی هماهنگ باشیم؟

مجموعه: روانشناسی, زندگی بهتر تعداد بازدید: 312
چگونه با اصول زندگی هماهنگ باشیم؟
چگونه با اصول زندگی هماهنگ باشیم؟

چگونه با اصول زندگی هماهنگ باشیم؟

یکی از دلایل عدم موفقیت انسان ها ممکن است زیر پا گذاشتن یکی از اصول و قوانین زندگی و طبیعت باشد. طبیعت دارای دادگاه و پلیس و قاضی نیست بلکه به سادگی قوانینش را به کار می اندازد.

اگر افکار، کلام و اعمال ما مطابق با قوانین آن باشد حتما شاد و خوشبخت خواهیم بود و زندگی متعادل و شادی خواهیم داشت زیرا با پیروی از قوانین معنوی زندگی می توان بر آن مسلط شد.

جی پی واسوانی در کتاب «با خالق هستی» قواعد هفتگانه زیر را برای هماهنگی با اصول زندگی توصیه می کند:

۱- همیشه مواظب افکارتان باشید.

هرگونه بیاندیشید همانگونه خواهد شد. هر زمان که فکر پلیدی به ذهنتان می رسد آن را از ذهنتان بیرون کنید. یکی از بهترین راه های جلوگیری از افکار پلید آن است که با ورود آن خودمان را نیشگون بگیریم.

همواره در میان مشغله ها و کار ها به خود یادآوری کنیم که شما جسم نیستید، ذهن هم نیستید. وجود شما از گوشت، خاک و ماده ساخته نشده است. بلکه شما آن روح مطلق و ابدی هستید. پیوسته این حقیقت را به یاد داشته باشید و به خود بگویید: «من این نیستم، من آن هستم».

 

۲- هر آنچه بکارید برداشت خواهید کرد.

پس مراقب هر کار کوچکی که انجام می دهید باشید. هر روز مدتی را ترجیحا در یک مکان و زمان ثابت به سکوت بگذرانید. وقتی سکوت می کنید همه ی کار هایی را که در بیست و چهار ساعت گذشته انجام داده اید، مرور کنید. بهتر است به طور معکوس خاطراتتان را مرور کنید و مثلا به آنچه دقیقه ای قبل انجام داده اید، فکر کنید و بعد به کار هایی که یک ساعت قبل انجام داده اید و …، بی تردید در خواهید یافت که نمی بایست بعضی از اعمالی را که مرتکب شده اید انجام می دادید. اشتباهات بسیاری هست که باید آنها را کنار بگذارید. توبه کنید تا خداوند خرد و نیرویی به شما ببخشد که مانع تکرار این اشتباهات شود.

 

۳- معاشران خود را با دقت انتخاب کنید.

اگر همنشین افراد خدا دوست باشید، تقدس آنها در زندگی شما رخنه خواهد کرد و شما را سرشار از الهام، وجد و آرامش خواهد نمود. ازاین رو مغاشرت بسیار مهم است.

 

۴- سعی کنید به چیزی وابسته نباشید.

وظایفتان را انجام دهید اما از درون وابسته نباشید و بدانید که هیچ چیز و هیچ کس به شما تعلق ندارد. در نمایش شکوفایی جهان هستی شما فقط عامل و ناظر هستید و باید دو نقش را در این نمایش ایفا کنید. هنرپیشه و تماشاچی. وظایفتان زا انجام دهید بدون اینکه در نظر بگیرید آیا شخص دیگری هم این کار را انجام می دهد یا نه. ما اغلب می گوییم:«فلانی با من رفتاردرستی نداشته است من چرا باید به او خوبی کنم؟»

شما باید وظیفه تان را انجام دهید. بدین ترتیب است که آن کارهای درست و صحیح را برداشت خواهید کرد. وقتی که اوضاع آن چنان که می خواهیم پیش نمی رود درمانده و مایوس می شویم اما اگر با عدم وابستگی کار کنیم تاثیر ناپذیر خواهیم بود. برای ثمره و نتیجه کار نکنید بلکه هر عملی را برای عشق خالص به خدا انجام دهید. کار وسیله ای است در دست آن نیروی عظیم کاینات.

 

۵- هرچه بیشتر خودتان را به خدا تسلیم کنید.

بگویید: «خدایا بادا که خواست تو و نه خواست من تحقق پذیرد.» نام خدا را تکرار کنید و صمیمانه دعا کنید تا ثنویت های در دو لذت، شکست و موفقیت را پشت سر بگذارید. زیرا فقط در آن صورت است که رنج نمی تواند بر ما اثر بگذارد و ما با خود به کسانی که اطرافمان هستند در آرامش خواهیم بود.

 

۶- شجاع باشید.

در همه ی اوقات زندگی شجاع باشید و از هیچ چیز به غیر از خداوند نترسید. بودا به مریدانش گفت: «اگر شجاع نباشید میل و خواسته های غیر انسانی وارد قلبتان خواهد شد، درست مانند باران که از سقف شکاف خورده وارد خانه می شود.»

 

۷- تا جایی که می توانید به افراد بشر خوبی کنید.

به مردم بیشتری کمک کنید تا بارشان را در راه دشوار زندگی بر دوش کشند. روزی که به انسان، پرنده یا حیوانی کمک نکرده باشید، روزی از دست رفت است.

و اما آیا می توان کارهای بد را تخفیف داد یا آن را از میان برداشت؟ کارهای بد را می توان با ذکر نام خدا و خدمت عاری از خودخواهی به دردمندان و رنجیدگان و نیز از طریق رحمت خدا به مردان خدا کاهش داد.

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “چگونه با اصول زندگی هماهنگ باشیم؟”