چگونه بیماری کودکان را تشخیص بدهیم و چه زمانی باید با پزشک تماس بگیریم

مجموعه: سلامت کودک, مادر و کودک تعداد بازدید: 408
چگونه بیماری کودکان را تشخیص بدهیم و چه زمانی باید با پزشک تماس بگیریم

چگونه بیماری کودکان را تشخیص بدهیم و اینکه چه زمانی باید با پزشک تماس بگیریم؟
نگرانی برای والدینی که کودکان آن ها تازه به دنیا آمده بسیار طبیعی است حتی اگر نوزاد قوی و سالم به نظر برسدزیرا کودک بسیار کوچک و آسیب پذیر است و به مراقبت و کمک نیاز دارد.
ولی چگونه می توانیم تشخیص بدهیم که مشکلی جدی به وجود آمده است.
شما کودکتان را خوب می شناسید و اگر احساس کردید مشکلی برای نوزادتان به وجود آمده به حس خود اعتماد کرده و سریعا با پزشم خود مشورت کنید.
نکتی که بهتر است حواستان به آن ها باشد.
۱٫مزاج و حال کلی کودک تان:
اگر کودک شما سرحال و خوشحال به نظر می رسد این یعنی مریض نیست و سالم به نظر می رسد.کودکی که آبریزش بینی دارد و لبخند به لب دارد به اندازه کودکی که آبریزش بینی دارد و کسل است مریض نیست.
۲٫گریه های غیرمعمولی:
اگر کودک شما غیرطبیعی گریه می کند و شما نمی توانید به روش های معمولی او را آرام نمایید یا اینکه گریه های کودک شما خیلی ضعیف یا خیلی قوی است نشانه آن است که کودک شما مریض است.
اگر کودک شما ناراحت به نظر می آید و مانند همیشه فعالیت ندارد و دائما دوست دارد بخوابد حتی اگر گریه نکند مریض شده و باید او را به پزشک نشان بدهید.

بیماری کودکان
۳٫اشتها:
میزان گرسنگی کودک شما در روزهای مختلف متفاوت است اما اگر گرسنه باشد باید غذایش را به خوبی بخورد.کودکی که با بی میلی غذا می خورد امکان مریض بودنش زیاد است یا اگر کودک شما بیش از حد معمول آب از دهانش سرازیر می شود و رنگش مایل به زرد است با پزشک خود تماس بگیرید.
۴٫غیرطبیعی کار کردن روده:
کودکان به خصوص نوزادان شیرخوار شکم نرم وشل دارند ولی اگر این شلی به اندازه ای باشد که کودک شما دچار اسهال باشد باید مدفوع او را درنظر بگیرید و ببینید اسهال تا چه زمانی ادامه پیدا می کند و این نکته را در نظر داشته باشید که در این مدت حتما از شیر مادر تغذیه نماید تا بدنش دچار کم آبی نشود و این را بدانید که کودک شما باید روزانه ۶عدد پوشک را مورد استفاده قرار دهد.
اگر کودک شما کسل به نظر می آید و مدفوع او خیلی خشک شده یا به همراه خون و بلغم دفع می شود حتما باید با پزشک در جریان بگذارید.
۵٫به سختی نفس می کشد:
اگر کودک شما به سختی نفس می کشد یا به طور کلی در نفس کشیدن مشکل دارد باید سریع با پزشک در میان بگذارید و در موارد تنفسی هرگز دست دست نکنید.
۶٫تب:
تب در کودکان در اثر موارد نشانه مریض بودن کودک است ولی تب به تنهایی نگران کننده نیست ممکن است کودک شما تب خفیفی داشته باشد ولی به شدت مریض باشد و یا تب شدیدی داشته باشد ولی خیلی مریض نباشد درجه تب به نسبت سن باید سنجیده شود و مهم است.
-اگر کودک شما زیر ۳ماه باشد و تب بالای ۳۸درجه داشته باشد حتما باید به پزشک مراجعه نمایید.
-اگر کودک بلای ۳ماه باشد و تب داشته باشد ولی ظاهرا خوب به نظر می آیدمی توانید در طول روز او را تحت نظر بگیرید تا ببینید آیا علائم دیگری از بیماری در او مشاهده می کنید.
بهتر است راه های کاهش تب را بخوانید تا در مواقع ضروری بتوانید دمای بدن کودک را پایین بیاورید.و این نکته را بدانید که کودک شما بخصوص در سنین زیر یک سال به شدت آسیب پذیر است و کوچکترین بیماری در این دوران می تواند اثرات خطرناکی در رشد کودک داشته باشد.

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “چگونه بیماری کودکان را تشخیص بدهیم و چه زمانی باید با پزشک تماس بگیریم”