۱۰مشکل عجیب ولی نرمال درباره نوزاد تازه متولد شده

مجموعه: سلامت کودک, مادر و کودک تعداد بازدید: 426
۱۰مشکل عجیب ولی نرمال درباره نوزاد تازه متولد شده

۱۰مشکل عجیب ولی نرمال درباره نوزاد تازه متولد شده
ما در اینجا به شما ۱۰ مورد از مشکلاتی را در رابطه با کودک تازه به دنیا آمده برایتان فراهم آورده ایم که به طور مختصر به توضیح آن می پردازیم؟
۱٫پوسته های سر نوزاد:
پوسته های سر ممکن است بسیار درشت و ناخوشایند باشند ولی در عین حال بسیار طبیعی می باشد و دلیل اینکه این پوسته ها چرا ایجاد می شوند صراحتا معلوم نیست و خبر خوب این است که این پوسته پوسته شدن ها در ماه های ابتدایی طبیعی است و مشکلی ایجاد نمی کند و ما در اینجا برای رفع این مشکل مالیدن روغن بچه ۲ الی ۳ بار در هفته است.

متخصصین بر این باورند که بهتر است عمل مالیدن روغن به صورت مکرر بعد از استحمام کودک انجام شود و همچنین لایه برداری پوسته ها توسط یک برس نرم را عملی می داند.
چه زمانی باید نگران شد:نگرانی زیادی در این خصوص وجود ندارد زیرا این پوسته ها چیزی جز یک پوسته پوسته شدن ساده نمی باشد.ولی اگر احساس کردید این پوسته ها افزایش یافته اند بهتر است به پزشک متخصص مراجعه نمایید.
۲٫گاز معده:
باید این نکته را یادآور شد که شما اولین مادری نیستید که باید ادرار و مدفوع کودکتان را از در و دیوار اتاقش تمیز نمایید.
چه زمانی باید نگران شوید:
تا زمانیکه مدفوع کودک شما رنگی است و تعداد دانه های ریز در داخل آن است مدفوع کودکشما مشکلی ندارد ولی اگر هر نشانه کوچکی از خون در مدفوع مشاهده کردید بهتر است با پزشک خود در میان بگذارید.

مشکلات نوزاد
۳٫بررسی سینه در نوزادان:
آیا هورمون های غیر ارادی را در دوران بارداری که باعث ناراحتی شما می شد را یادتان است خوب همان هورمون ها بر روی کودک شما اثر گذاشته است و یکی از اثرات و مضرات معلق ماندن در شکم به مدت ۹ ماه می تواند سینه های بزرگ باشد.
قرار گرفتن نوزاد در معرض هورمون ها باعث بزرگ شدن سینه ها می گردد.
چه زمانی باید نگران شوید:
آیا تا به حال متوجه قرمزی در سینه نوزاد خود شده اید اگر اینچنین است بهتر است دمای بدن نوزادتان را بررسی نمایید تا متوجه شوید این قرمزی به خاطر تب است یا خیر.این نشانه ها ممکن است عوارض و بیماری های دیگری را نشان می دهد که بهتر است به پزشک مراجعه نمایید.
۴٫صداهای عجیب و غریب:
اگر انتظار دارید که کودکتان به آرامی گریه کند در اشتباه هستید زیرا نوزادان سروصدا را دارند.خرخر کردن با صدا از بینی نفس کشیدن و صداهای دیگری ممکن است از او بشنوید ولی با توجه به صحبت های متخصصان این صداهای عجیب و غریب به دلیل استخوان بینی می باشد که در نوزادان تازه به دنیا آمده مجرای بینی کوچک است و باعث ایجاد این صداها می شود.
اگر در این شرایط گیر کردید فقط زمان بیشتری را برای تمیز کردن بینی نوزادتان قرار دهید.
چه زمانی باید نگران شد:
دقت داشته باشید اگر کودک شما با هر بار نفس کشیدن خرخر می کند ممکن است کودک شما دچار تنگی نفس باشد و بهتر است با یک متخصص در میان بگذارید.
۵٫عطسه های پی در پی:
برای نوزاد تازه به دنیا آمده شما همه چیز جذاب و تازه می باشد و او در برابر خیلی از چیزهایی که شما در برابرش مقاوم هستید حساس می باشد و اگر بیمار نیست سعی در بیرون راندن ذراتی دارد که وارد مجرای تنفسی او شده است.
چه زمانی باید نگران شد:
اگر عطسه نوزد شما به صورت خس خس کردن است باید او را برای درمان به نزد متخصص ببرید تا مطمئن شوید که او حساسیت دارد یا نه که در صورت داشتن آلرژی احتیاج به درمان دارد.
۶٫تشنج نوزادان در خواب یا بیداری:
نوزادان گاهی تشنج می کنند در ابتدا دیدن این صحنه ها بسیار ناخوشایند باشد ولی به خاطر داشته باشید این مسائل قسمتی از تکامل اوست و باید دانست در ماه های ابتدایی او با تغییرات بزرگی رو به رو است.
ترس گاهی کودک را از خواب می پراند برای همین می توانید کودک را قنداق کنید تا از خواب نپرد و زمان بیشتری را به خواب بپردازد.
چه زمانی باید نگران شد:
شما باید زمانی نگران باشید که کودک شما این حرکات تشنجی را نداشته باشد زیرا نبود این مسئله نشان می دهد که چیزی درست کار نمی کند بنابراین در این صورت چیزی در این بین درست کار نمی کند و باید به پزشک مراجعه نمایید.
۷٫شکل غیرعادی سر نوزاد:
زایمان کار بسیار سختی است ولی این را به خاطر داشته باشید این تنها نیستید که تمام کارهای زایمان را انجام می دهید نوزاد نیز تمام وقت برای بیرون آمدن در حال تلاش است این نکته را در نظر داشته باشید از آنجایی که سر کوچک در ابتدا نرم وانعطاف پذیر است بنابراین به هنگام بیرون آمدن ممکن است ناهمواری هایی در آن ایجاد شود که در این صورت با پزشک متخصص مشورت نمایید.
چه زمانی باید نگران شد:
ممکن است نوزاد شما مجبور شود از کلاه مخصوص استفاده کند تا شکل سرش به حالت قبل برگردد.این کلاه ها اگر در ۴ الی ۶ ماهگی کودک استفاده شود موثر خواهد بود.
۸٫ورم دستگاه تناسلی نوزاد:
این مسئله بسیار ناخوشایند است.اگر شما صاحب پسر هستید ممکن است متوجه شوید آلت تناسلی او در قسمت بیضه ها بزرگتر از حالت طبیعی است.کودکشما ممکن است تحت تاثیر هورمون های درون شکم مادر قبل از زایمان قرار گرفته باشد و یا مایه های اضافی درون کیسه رحمی توسط بیضه ها جذب شده باشد.
ناراحت نباشید چرا که پسر این مایع ها را در آینده از طریق ادرار دفع می کند البته همین مسئله برای دختر هم اتفاق می افتد و ممکن است به شکل ورم در لب های آلت تناسلی مشاهده شود در هر صورت این ورم باید در مدت زمان کوتاهی بر طرف شود.
در روزهای اول نوزاد این مایعات را از طریق ادرار دفع می کند و ممکن است نوزاد تا ۱۰درصد تاز وزن خود را کاهش دهد.
چه زمانی باید نگران شد:
اگر ورم تا بعد از زایمان از بین نرفت حتما به پزشک مراجعه نمایید مخصوصا اگر نوزاد شما پسر باشد.پسرها شرایطی را ممکن است دارا باشند که به آن هیدروسل می گویند که اگر به حال خود رها شود ممکن است بهبود آن یکسال به طول بینجامد.
۹٫مشاهده خون در پوشاک نوازد:
دیدن ذره کوچکی خون در پوشک نوزاد کافیست تا والدینش را به وحشت بیندازد ولی دیدن خون همیشه خطرناک نیست دلایل فراوانی برای این مسئله وجود دارد که ممکن است همه آن ها مقطعی باشد.
اگر نوزاد شما دختر است ممکن است از اثرات جانبی رها کردن هورمون ها در رحم او باشد.جای نگرانی نیست یک پریود کوچک در بین نوزادات تازه به دنیا آمده طبیعی و رایج است.
چه زمانی باید نگران شد:
با وجود اینکه این مسئله طبیعی است ولی برای آسودگی خاطر خود با پزشک مشورت نمایید.
۱۰٫چپ بودن چشم نوزاد:
در ابتدا مقدارکمی انحراف در چشم کودک قابل قبول است زیرا او هنوز در حال کنار آمدن با قابلیت های دیگرش است که به تازگی بدست آورده است.در ابتدای حس بینایی زمان زیادی طول می کشد تا بر روی ماهیچه های خود تسلط پیدا نماید.
ولی باور داشته باشید یا نه در بسیاری از موارد که شما فکر می کنید انحراف چشم وجود دارد در واقع اینگونه نیست.
چه زمانی باید نگران شد:
بعد از گذشت ۶ ماه اگر باز هم اثراتی از انحراف چشم مشاهده کردد باید نگران باشید و برای حل این مشکل به پزشک و متخصص چشم مراجعه نمایید.
اگر هر دو چشم نوزاد به دو سوی مخالف نگاه می کند ممکن است دچار چپ چشمی باشد و اگر تنها یک چشم دچار مشکل است کودک شما دچار تنبلی و یا تار چشمی است.

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “۱۰مشکل عجیب ولی نرمال درباره نوزاد تازه متولد شده”