۱۰ روش فوق العاده برای تقویت حافظه

مجموعه: سلامت, علمی و دانستنی تعداد بازدید: 228
۱۰ روش فوق العاده برای تقویت حافظه

آیا برای شما اتفاق افتاده که بعضی اوقات دسته کلیدتان را فراموش کنید یا سر جلسه امتحان با این که مطلبی را خوانده اید ولی باز هم یادتان نمی آید.

ولی ما به شما راهکارهایی را یاد می دهیم تا با انجام آن ها حافظه تان را تقویت نمایید.

قبل از امتحان بعدی تان سعی کنید چند تا از تکنیک هایی را که برای شما یادآور می شویم را تکرار نمایید.

تقویت حافظه

تقویت حافظه

۱۰ روش فوق العاده برای تقویت حافظه

۱٫کل حواستان را جمع آن مطلبی کنید که در حال مطالعه آن هستید.

توجه یکی از مهمترین نکات برای یادگیری می باشد.برای اینکه اطلاعات از حافظه کوتاه مدت به حافظه بلند مدت منتقل شود شما باید بر روی مطالبی که می خوانید یا کاری که انجام می دهید دقت و توجه کافی داشته باشید.

سعی کنید در محیطی آرام و بدون سروصدا مطالع نمایید.

  1. با برنامه ریزی منظم برای مطالعه دروس هر جلسه از روی هم انباشته شدن مطالب جلوگیری نمایید.

طبق مطالعه بژروک مطالعه مطالب در طول جلسات مدت زمان کافی را که برای پردازش اطلاعات نیاز دارید را در اختیارتان قرار می دهد این تحقیقات نشان می دهد دانشجویانی که به طور منظم مطالعه می کنند عملکرد بهتری نسبت به افرادی که همه را انباشته می کنند برای شب امتحان دارند.

۳٫سعی کنید اطلاعاتی را که مطالعه می نمایید را دسته بندی و مرتب نمایید.

محققان به این نتیجه رسیده اند که اطلاعات در حافظه به صورت دسته ها و گروه ها نگهداری می شود.سعی کنید با مرتب کردن و دسته بندی مطالب از این مشخصه مغز نهایت استفاده را بکنید.

۴٫از ابزار و فنون کمک حافظه برای افزایش تقویت حافظه استفاده نمایید.

ابزارهای کمک به حافظه تکنیک هایی هست که اغلب دانشجویان برای کمک و یاری به نیروی حافظه از آن ها استفاده می نمایند.

روش های کمک حافظه صرفا روشی برای به خاطر سپردن اطلاعات می باشد.

بهترین روش کمک به حافظه برای شما این است که برای به خاطر سپردن مطالب و تصاویر چیزی جدید یا حتی آن را تبدیل به چیزی خنده دار و مضحک نمایید چرا که این روش یادگیری پایدار می باشد.

۵٫اطلاعاتی را که مرور می نمایید برای خودتان شرح و توضیح دهید و آن ها را برای خودتان مرورنمایید.

برای یادآوری اطلاعات شما باید آنچه را مطالعه می نمایید برای خودتان رمزگذاری نمایید تا در حافظه بلند مدت تان ماندگار شود.

یکی از موثرترین تکنیک های یادگیری همین رمزگذاری می باشد که باعث می شود مطلبی را برای سالیان دراز در ذهن تان داشته باشید.

۶٫اطلاعات جدیدی را که می خوانید به مطالبی که قبلا خوانده اید ربط دهید.

زمانی که مطلب جدید و ناآشنایی را می خوانید زمانی را صرف نمایید تا رابطه ای بین این مطالب جدید و مطالبی که از قبل داشته اید برقرار نمایید.

با ایجاد رابطه بین مطالب جدید و مطالبی که از قبل در ذهن داشته اید می توانید احتمال یادآوری مطالبی را که به تازگی آموخته اید را تا حد بسیار زیادی افزایش دهید.

۷٫مفاهیم را برای تقویت یادآوری و به خاطر سپردن در ذهن مجسم و متصور بسازید

افراد بسیاری از این شیوه مطالعه به روش تجسم و تصویرسازی فواید بسیاری برده اند. به تصاویر،شکل ها و سایر نمودارها، طراح های کتابی که مطالعه می کنید دقت و توجه کنید. اگر چنین الگوها و علائمی را در اختیار ندارید تا به شما در حفظ مطالب کمک کنند، سعی کنید خودتان از این دست نمودارو شکل ها تهیه کنید. در حاشیه کتاب یا دفتر یادداشت تان نمودار یا شکل بکشید یا از ماژیک های شبرنگ استفاده کنید یا حتی می توانید از خودکارهایی با رنگ های متفاوت استفاده کنید تا موضوعات مرتبط را در مطالب چاپی که مطالعه می کنید گروه بندی یا دسته بندی کنید.

۸٫مطالب جدید را برای فرد دیگری توضیح بدهید.

تحقیقات نشان می دهد که خواندن مطالب با صدای بلند نقش قابل توجهی در به خاطر سپردن مطلب در ذهن را ایفا می کند.

روانشناسان بر این باورند که آموزش و یاد دادن مطالب جدید به دیگران باعث افزایش تقویت درک و فهم همان مطالب برای خود فرد می شود.

شما می توانید از این روش در مطالعه و درس خواندن خودتان بهره بگیرید.به این منظور اطلاعات و مفاهیم جدید را به یک دوست و یا هم کلاسی تان آموزش و برای او توضیح دهید.

۹٫برنامه روتین مطالعه خودتان را عوض نمایید.

یکی دیگر از مواردی که به شما در یادگیری کمک قابل توجهی می کند این است که برنامه روتین مطالعه خود را هراز چند گاهی تغییر دهید.اگر عادت دارید همیشه در یک مکان خاص درس بخوانید برای دفعه بعد مکان مطالعه خودتان را تغییر دهید یا مثلا اگر عادت دارید عصرها به مطالعه بپردازید این بار صبح را برای مطالعه انتخاب نمایید.

۱۰٫کمی بخوابید.

دانشمندان بر این باورند که خواب تاثیر به سزایی در آموختن و یادگیری دارد.در آخرین تحقیق انجام شده به این نتیجه رسیده اند که یک خواب کوتاه بعد از آموختن چیزی جدید عملا می تواند در سریع تر آموختن و به خاطر سپردن بهتر شما کمک قابل توجهی نماید.

در پژوهشی دیگری که انجام شده به این نتیجه رسیده اند که خواب بعد از آموختن چیزی جدید در واقع باعث تغییرات فیزیکی در مغز می شود.

موش هایی که از خواب محروم شده بودند بعد از فراگیری یک کار رشد یادگیری کمتری نسبت به موش هایی دارند که خواب مناسب و کافی داشته اند.

 

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “۱۰ روش فوق العاده برای تقویت حافظه”